دسته کالاها
فهرست این مطالب
عسل کنار
اولین امتیاز

هر قطره عسل کنار جرقه‌ای از زندگی را در خود پنهان کرده است. این به آن معناست که نه تنها عسل کنار می‌تواند باعث ادامه حیات شود بلکه قدرت بهبود آن را نیز در خود ذخیره دارد. گفته می‌شود در جهان عرب از عسل کنار در افسونگری و جادوگری استفاده می‌شده است. همچنین جهت تشکر و اعلام وفاداری به عنوان هدیه‌ای برای  شاهزادگان و پادشاهان به عنوان پیشکش می‌آوردند. در هندوستان قدیم هم از عسل کنار برای درمان بیماری‌های مربوط به چشم و بهبود بینایی استفاده می‌کرده‌اند.

این ماده گران بها خواص ضد میکروبی و ترمیم کنندگی دارد. اما این خواص بنا به موقعیت‌های جغرافیایی، نوع عسل و گلی که زنبور از آن تغذیه کرده بستگی دارد. عسل کنار به عنوان محصولی طبیعی، خوش طعم و شیرین با ارزش غذایی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد مغذی و کیفیت آن تا حد زیادی به منبع گلی که زنبور تولید کننده از آن  تغذیه می‌کند بستگی دارد.

حدود 50 گونه از درخت یا سدر در مناطق گرمسیری مثل: آمریکا، آسیا، آفریقا و مناطق معتدل وجود دارد . از این بین فلات ایران حدود پنج گونه مختلف از این درخت را در خود جای داده است. تا کنون آزمایشات بیولوژیکی و دارویی زیادی روی درخت کنار انجام شده که اثرات ضد دیابتی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی از عصاره یا بخش‌هایی از این گیاه مشخص شده است.

عسل کنار

ویژگی‌های عسل کنار

عسل کنار یا همان سدر، به واسطه زنبور‌ها از نوشیدن شهد شکوفه‌های درخت سدر تولید می‌شود. در کشور ما این درخت از درختان خودرو و بومی مناطق جنوبی مانند: بخش‌هایی از استان‌های فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و استان خوزستان است. در عطاری‌ها برگ‌های خشک شده و ساییده شده این درخت را با نام سدر می‌فروشند.

عسل به دست آمده از گل‌های سدر با توجه به بوی معطر و طعم عالی آن به خاطر داشتن کیفیت دارویی تولید می‌شود. مواد مغذی و خواص ضد باکتریایی این طلای با ارزش در حفظ سلامت بدن نقشی ویژه دارد. عسل کنار دارای ویتامین‌های گروه B، مواد معدنی، ویتامینC ، آنتی اکسیدان‌ها و موادی ضروری مثل: آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و سلنیوم  است. برای زنبور‌های عسل، شکوفه‌های درخت کنار بسیار جذاب هستند. تنها زمان برداشت عسل کنار، از اوایل و اواسط مهر شروع و تا اواسط آبان ماه، بسته به منطقه رویش درخت، یعنی به مدت یک ماه انجام می‌شود.

این مدت زمان محدود با توجه به منطقه خاص رویش، خود از دلایل با ارزش بودن آن به شمار می‌رود. در فصل‌های مهر و آبان زنبورداران گوشه و کنار ایران به مناطقی که پوشش گیاهی کنار دارند، سفر کرده تا بتوانند عسل کنار را برداشت کنند.

در اوایل پاییز چون تقریبا هیچ گلی در این مناطق نمی‌روید، شرایط برای برداشت عسل کنار خالص بسیار آماده است. بهتر است این ماده در زمان مصرف با چای کم رنگ یا آب ولرم مخلوط شود. حتی برای اثر بخشی بیش‌تر آن می‌توان چند قطره آب لیمو به آن اضافه کرد.

ویژگی‌های عسل کنار

ویژگی‌های عسل کنار شامل: میزان ساکارز، رنگ، عطر و طعم، میزان کف روی عسل، شکرک زدن و طبع آن می‌شود. ویژگی‌های این ماده نسبت به سایر عسل‌ها متفاوت است و آشنایی با آن‌ها سبب می‌شود خرید و مصرف بهتری داشته باشیم.

 • یکی از ویژگی‌های استثنایی این ماده با ارزش، میزان ساکارز موجود در آن است که در این ماده بیشتر از پنج درصد ذکر می‌شود. یعنی بر طبق استاندارد ایران میزان ساکارز در عسل‌های طبیعی باید کمتر از پنج در صد باشد. باید توجه داشت که بالاتر بودن میزان ساکارز دلیل بر بی‌کیفیتی آن نیست چون این بالا بودن منشأ طبیعی دارد.

در واقع در شهد شکوفه‌های درخت، ساکارز بالایی وجود دارد. ساکارز به دست آمده در عسل کنار تازه عددی بین 7 تا 14 است که با گذشت زمان یک یا دو ماهه میزان ساکارز آن کاهش پیدا می‌کند.

 • رنگ عسل کنار به دو فاکتور مهم: یکی نوع درخت کنار و منطقه برداشت و دیگری زمان نگهداری آن بستگی دارد. به عنوان مثال رنگ محصول برداشت شده از درختان در استان خوزستان با محصول برداشت شده از استان فارس کاملا متفاوت است. به طور کلی عسل کنار به رنگ‌های قهوه‌ای، عقیقی و سبز لجنی وجود دارد.

همچنین رنگ عسل در ابتدای برداشت روشن و با گذشت زمان تیره‌تر می‌شود. یعنی پس از گذشت چند ماه کاملا عقیقی یا سیاه رنگ می‌شود.

 • معمولا در اوایل برداشت، کف سفید رنگ و روشنی روی آن جمع می‌شود که پس از گذشت یکی دو هفته به رنگ کرمی تبدیل می‌شود. به مرور زمان رنگ کف تیره و عقیقی می‌شود تا اینکه لایه‌ای بسیار نازک از کف روی آن باقی می‌ماند. علت وجود این کف، ماده‌ای در شهد گیاهان به نام ساپونین است که در اوایل برداشت تولید کف می‌کند.

بعد از اینکه این کف ته نشین شد، چنانچه دوباره مخلوط شود یا داخل آب گرم یا در مجاورت گرما قرار گیرد، دوباره لایه‌ای از کف روی آن تشکیل می‌شود. در این صورت، زمان برای خوابیدن کف آن لازم است. باید ذکر کرد که علت این کف مربوط به خود گیاه است و ربطی به مرغوب بودن یا نبودن آن ندارد.

 • عطر و طعم این نوع عسل بی نظیر است و اگر به صورت خالص برداشت شود، طعم شکوفه‌های کنار به طور واضح در آن حس می‌شود. همین عطر و طعم خاص سبب شده این عسل در بین بچه‌ها و خصوصا مردم کشور‌های حاشیه خلیج فارس از محبوبیت خاصی برخوردار باشد.
 • برخلاف تمامی عسل‌ها که طبعی گرم دارند، چون طبع میوه و برگ درخت کنار سرد است، همین خاصیت باعث شده که شهد این گیاه گرمای کم‌تر و جزء طبع‌های معتدل دسته بندی شود. در واقع برای افراد گرم مزاج بسیار مفید است. در کل این ماده رطوبت کم و طبعی خنک دارد.
 • زمان شکرک زدن عسل‌ها بسته به اینکه از شهد چه گیاهی به دست آید، متفاوت است. بعضی از آن‌ها دیرتر و برخی زودتر شکرک می‌زند. شهد این گیاه از نوع اول یعنی دیرتر و پس از گذشت یک یا دو سال شروع به شکرک زدن می‌کند.

خواص عسل کنار

خواص عسل کنار

از این نوع عسل در طب بو علی سینا هم یاد شده که این خود نشان از خواص ویژه و خاص آن دارد. ارزش غذایی این ماده بسیار بالاست و به درمان بیماری‌های متعدد و مختلفی کمک می‌کند. در اینجا به برخی از ویژگی‌های این شهد جادویی می‌پردازیم:

 • بهبود زخم‌ها: به خاطر خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی ویژه، این ماده و خواص بیولوژیکی و فیزیکی آن باعث بهبودی زخم‌ها از جمله زخم معده می‌شود.
 • تقویت نیروی جنسی: برای افزایش این خاصیت می‌توانید آن را با گرده گل یا ژل رویال و یا دانه هویج ترکیب کنیم.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: به خاطر وجود آنتی اکسیدان‌های زیاد، از بیماری‌هایی که در سیستم ایمنی ضعف ایجاد می‌شود جلوگیری می‌کند.
 • جلوگیری از ضعف و تقویت بدن در کودکان و بزرگسالان: باعث وزن گیری بهتر کودکان در دوران رشد و پیشگیری از بروز بسیاری بیماری‌ها در سنین کم می‌شود. به خاطر املاح معدنی و ویتامین‌هایی که در آن وجود دارد منبع بسیار مفیدی در تمام سنین محسوب می‌شود.
 • درمان یبوست: از داروهای شیمیایی رایج در درمان یبوست شربت لاکتولوز است. تحقیقاتی در عربستان روی 1000 بیمار مبتلا به یبوست انجام شد. افرادی که با عسل کنار مداوا شدند نسبت به کسانی که با شربت لاکتولوز مورد درمان قرار گرفتند طی روز‌های کم‌تری با مدت ماندگاری بالاتری مداوا شدند.
 • سلامت پوست و مو: طبع معتدل این شهد یک درمان خوب برای از بین بردن جوش و آکنه‌های صورت است. ترکیب عسل+آلوئه ورا، ماسکی مناسب برای پوست ایجاد می‌کند. همچنین مصرف موضعی آن باعث تقویت ریشه مو و طراوت پوست سر می‌شود.

سخن آخر

بهترین عسل کنار

دراینجا سعی کردیم شما را با نوعی عسل مرغوب به نام عسل کنار آشنا کنیم. اما در مورد اینکه چه عسلی بهتر است، باید بگوییم که  هیچ کدام از این محصولات بر دیگری ارجحیت ندارند. هر کدام از آن‌ها بسته به نوع شهد گیاه تهیه شده از آن، خواص ویژه خود را دارند و هر کدام برای درمان برخی بیماری‌ها مفید هستند.

مهم‌ترین نکته در خرید هر نوع عسل، طعم آن خواهد بود. هر عسلی با توجه به ذائقه افراد مصرف می‌شود. اما گاهی باید بیشتر خواص درمانی آن مورد توجه قرار گیرد.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
5 ویژگی عسل کنار

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها