دسته کالاها
اطلاعاتی جالب در مورد این که کندر چیست و چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد
فهرست این مطالب
کندر چیست
اولین امتیاز

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کندر چیست و چگونه باید آن را مصرف کرد؟ کندر یک داروی گیاهی است که در رنگ و سایزهای متنوعی در بازار ‌‌می‌توان آن را مشاهده کرد. به عقیده بسیاری از افراد نوع سفید آن نسبت به انواع دیگر بهتر است. سه روش برای مصرف این ماده و بهره‌مند شدن از خواص آن وجود دارد که عبارتند از مصرف خوراکی، استعمال موضعی و بخور دادن.

از این رو برای بهره‌مند شدن از خواص بی نظیرش ‌‌می‌توان آن را سوزاند و استشمام کرد، بر روی پوست قرار داد تا از طریق پوست جذب شود، به چای و یا سایر دمنوش‌ها اضافه کرد و یا به صورت مکمل دارویی به کار برد.

بیش‌‌ترین برداشت آن عموما نواحی کوهستانی و خشک آفریقا، هند و کشورهای خاورمیانه است. در کشور ما در نواحی شرقی و مرکزی نیز ‌‌می‌توان آن را یافت. آگاهی داشتن نسبت به این که کندر چیست و چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد موجب ‌‌می‌شود که بتوانید به درستی از آن استفاده کنید و یا در مواقع نیاز جهت درمان برخی بیماری‌ها آن را به کار ببرید. در این مقاله سعی داریم اطلاعات شما را راجع به این صمغ دارویی افزایش دهیم.

کندر چیست و چگونه تولید ‌‌می‌شود؟

روش تولید کندر چیست

برای پاسخ به این سوال که کندر چیست باید گفت هنگامی که تنه درخت کندر برش ‌‌می‌خورد شیره سفیدی از آن بیرون ‌‌می‌آید که شبیه به شیر است. این قطرات شیره پس از گذشت چند هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک ‌‌می‌شوند. بعد از غلیظ شدن ممکن است رنگ آن‌ها به نارنجی و یا حتی قهوه‌‌‌ای نیز تبدیل شود که به اسم کندر(Frankincense) نامیده ‌‌می‌شوند.

در صورتی که بخواهند از آن روغن به دست بیاورند بایستی قبل از این که قطرات سفت و بسیار سخت شوند این کار را انجام داد. اگر فرآیند روغن گیری را با استفاده از دی اکسید کربن انجام دهند تمامی خواص صمغ حفظ خواهد شد. قرن‌هاست که از این ماده گیاهی به عنوان بخور و برای خوشبو کردن محیط استفاده ‌‌می‌شود به گونه‌‌‌ای که امروزه نیز در کلیساها و برخی معابد همانند عود آن را به کار ‌‌می‌برند.

بهترین نوع کندر چیست؟

یک کندر مرغوب کندری است که ناخالصی درون آن وجود نداشته باشد، تازه باشد، به رنگ سفید باشد و به راحتی شکسته نشود.

مهم‌‌ترین خواص کندر چیست؟

خواص کندر چیست

این صمغ از خواصی برخوردار است که اکثر افراد از آن بی اطلاع هستند. آشنایی با این خواص موجب ‌‌می‌شود که با شناخت کامل بتوان این داروی گیاهی را مصرف نمود و نتایج غافل گیر کننده آن را مشاهده کرد. در این جا به برخی از مهم‌‌ترین آن‌ها اشاره ‌‌می‌کنیم.

تقویت لثه و دندان

‌‌می‌توان این صمغ را همانند آدامس جوید و از فوایدش در استحکام و تقویت لثه و دندان‌ها بهره برد.

تقویت کردن حافظه

مصرف این ماده برای افرادی که ضعف در به خاطر سپردن امور دارند بسیار سودمند است. اگر بخواهیم بدانیم در تقویت کردن حافظه نقش کندر چیست باید گفت که با دفع کردن بلغم این کار را انجام ‌‌می‌دهد. یکی از عواملی که موجب ایجاد ضعف در حافظه ‌‌می‌شود غلبه بلغم در بدن است. با خوردن این صمغ ‌‌می‌توان غلبه بلغم را از بین برد و حافظه را تقویت نمود.

علاوه بر آن افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند با مصرف کندر ‌‌می‌توانند به کند شدن روند بیماری خود کمک کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. جهت تقویت نمودن حافظه توصیه ‌‌می‌شود که آن را به صورت ناشتا و همراه با مویز و یا عسل میل کنید تا اثر بخشی آن بیش‌‌تر شود.

صاف کردن صدا

پیشنهاد ‌‌می‌شود افرادی که با گرفتگی صدا رو به رو هستند مصرف این ماده را برنامه غذایی خود قرار دهند و نتایج خیره کننده آن را بعد از مدتی مشاهده کنند. مصرف این داروی گیاهی موجب ‌‌می‌شود خش صدا کم شده و به مرور صدا صاف شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نقش کندر در باز کردن صدا چیست؟ در پاسخ به آن ‌‌می‌توان گفت که این ماده ترشحات و خلط موجود در پشت حلق را از بین ‌‌می‌برد و بدین سبب خشن بودن صدا برطرف خواهد شد.

برطرف شدن بوی بد دهان

برای این که ببینیم یکی دیگر از مهم‌‌ترین خواص کندر چیست باید به ترکیبات موجود در آن اشاره کنیم. موادی به نام اسید بوزولئیک در آن وجود دارند که از خاصیت‌های ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی بسیار قوی برخوردارند. با جویدن آن باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند کشته شده و از این طریق بوی بد دهان از بین خواهد رفت.

کمک به کاهش قند و چربی خون

آزمایشات صورت گرفته نشان ‌‌می‌دهند در صورتی که روزانه به میزان 800 میلی گرم از  کندر را بعد از وعده‌های غذایی مصرف کنید چربی خون به طور قابل توجهی کم خواهد شد. با کم شدن چربی خون مقدار قند خون نیز کاهش ‌‌می‌یابد. به همین دلیل است که به افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند مصرف این صمغ توصیه ‌‌می‌شود.

درمان اسهال و استفراغ

این صمغ اگر به همراه آب سرد مصرف شود در قطع اسهال و برطرف شدن استفراغ بسیار مؤثر است.

از دیگر خواص آن ‌‌می‌توان به کاهش التهابات ناشی از آرتریت روماتوئید و آرتروز، بهبود عملکرد روده، کمک به درمان آسم و جلوگیری از پیشرفت سرطان و کم کردن عوارض جانبی آن اشاره کرد.

طریقه مصرف کندر چیست؟

شیوه‌های مختلفی برای مصرف این محصول وجود دارد:

 • ‌‌می‌توان آن را پودر کرد و در ترکیب با عسل مصرف نمود به این ترتیب تلخی مزه کندر نیز گرفته خواهد شد.
 • ‌‌می‌توان همانند آدامس آن را جوید و از فواید بی نظیرش بهره برد.
 • استفاده کردن از روغن کندر جهت استعمال خارجی
 • به کارگیری مکمل‌های کندر نظیر کپسول و قرص

مناسب‌‌ترین میزان مصرف کندر چیست؟

طریقه مصرف کندر چیست

مطالعاتی انجام شده که در اکثر آن‌ها از مکمل‌های کندر استفاده شده است. طبق بررسی‌ها مقادیری که توصیه ‌‌می‌شود جهت درمان بیماری‌های مشخص شده مصرف شود به صورت زیر هستند:

 • درمان بیماری آسم: سه مرتبه در روز، 300 الی 400 میلی گرم
 • درمان بیماری آرتروز: سه مرتبه در روز، 200 میلی گرم
 • درمان بیماری کولیت اولسراتیو: سه مرتبه در روز، 350 الی 400 میلی گرم
 • درمان بیماری آرتریت روماتوئید: سه مرتبه در روز، 200 الی 400 میلی گرم
 • درمان التهابات لثه‌‌‌ای: سه مرتبه در روز، 100 الی 200 میلی گرم
 • درمان پوست‌های آسیب دیده ناشی از پرتو درمانی: دو مرتبه در روز، کرم محتوی 2 درصد کندر

در صورتی که ‌‌می‌خواهید از این ماده جهت درمان بیماری استفاده کنید درباره دوز مناسب مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

موارد احتیاط و منع مصرف کندر چیست؟

 • مطالعات حاکی از آن است که خانم‌های باردار باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کنند در غیر این صورت ممکن است در آینده کودک دچار بیش فعالی شود. جهت بهره‌مند شدن از خواص آن بایستی از ماه چهارم بارداری به بعد و به مدت یک ماه تا سه ماه آن را مصرف کرد که در نتیجه هوش و حافظه فرزند افزایش خواهد یافت.
 • افرادی که به بیماری‌های خود ایمنی نظیر ام اس، روماتیسم مفصلی و لوپوس مبتلا هستند احتمال دارد با خوردن این صمغ دستگاه ایمنی بدنشان فعال‌‌تر شود که در نتیجه باعث ‌‌می‌شود بیماری، علائم حادتری را از خود نشان دهد. پس به این دسته افراد مصرف این داروی گیاهی پیشنهاد نمی‌شود.
 • مصرف بی رویه این ماده در کودکان ‌‌می‌تواند احتمال به وجود آمدن بیش فعالی را در آن‌ها افزایش دهد.
 • زیاده روی در مصرف آن موجب خواهد شد فشار خون برخی افراد علی الخصوص گرم مزاج‌ها افزایش یابد و دچار سر درد شوند. در صورتی که این علائم بروز کند بایستی مصرف آن را قطع کرده و با پزشک مشورت نمائید.
 • مصرف موضعی و استفاده از روغن کندر در برخی افراد موجب ایجاد جوش‌های آلرژیک شده است.
 • هیچ عوارضی نسبت به استفاده از دود و بخور کندر تا به حال گزارش نشده است.

سخن آخر

موارد منع مصرف کندر چیست

موضوعی که خیلی از افراد راجع به آن بی اطلاع هستند این است که کندر چیست و به چه صورت ‌‌می‌توان از آن استفاده کرد؟ این محصول یک نوع صمغ است که از خارج شدن شیره از پوست درخت کندر به دست ‌‌می‌آید. یک داروی گیاهی است و خواصی دارد که ‌‌می‌توان از آن در درمان برخی از بیماری‌ها استفاده کرد. به صورت‌های مختلفی ‌‌می‌توان آن را مصرف نمود. دود کردن به همراه اسپند، مصرف خوراکی، به کار بردن روغن کندر و مصرف موضعی از راه‌های مورد استفاده این ماده هستند.

جالب است بدانید که این صمغ معطر را در تهیه عطر و اسانس نیز به کار ‌‌می‌برند که بوی آن ترکیبی از شیرینی، بالزامیک، چوب سوخته، مرکبات، گرمی و کافور است. در این متن به بیان این که کندر چیست و چگونه ‌‌می‌توان از خواصش بهره‌مند شد پرداختیم. با تشخیص دادن کندر مرغوب و استفاده مناسب و به جا از آن ‌‌می‌توان از خواص ارزشمندش در حفظ سلامتی استفاده کرد. نکته حائز اهمیت این است که به دلیل برخورداری از طبعی گرم در مصرف آن حد اعتدال رعایت شود.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
اطلاعاتی جالب در مورد این که کندر چیست و چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها