دسته کالاها
فهرست این مطالب
کاربرد پودر غوره
اولین امتیاز

آیا با غوره و کاربرد پودر غوره آشنایی دارید؟ از غوره به عنوان یک میوه بهشتی یاد شده و در واقع همان انگور نارس است. این میوه نارس انگور، سبز رنگ و ترش مزه و دارای کمی اسانس و یک درصد قند است. این میوه در تابستان می‌رسد واز مرداد ماه به غوره پزان یاد می‌کنند. از تأثیرات فوق العاده آن، به خاصیت ضد افسردگی و اثرات روانی فوق العاده بالای آن می‌توان اشاره کرد. نکته جالب دیگری که می‌توان به آن توجه کرد در مورد مادرانی است که فرزند بد غذا دارند. در اینجا می‌توان به آن‌ها پیشنهاد مصرف آبغوره قبل از غذا را داد.

از این میوه به روش های مختلفی استفاده می‌شود. می‌توانیم آن را به صورت تازه، منجمد، فشرده شده، خشک و یا پودر شده استفاده کنیم. این میوه نارس یکی از مقوی‌ترین میوه‌هاست که در بسیاری از غذاها مخصوصا انواع خورشت، از جمله خورشت بادمجان استفاده می‌شود. در واقع یکی از انواع کاربرد پودر غوره، همین مورد است. یک خورشت سنتی به اسم غوره مسما داریم که این میوه از مواد اصلی تشکیل دهنده آن است.

چون فصل این میوه کوتاهه پس خوب است که روش‌های مختلف نگهداری از آن را یاد بگیریم. می‌توان این میوه نارس را به دو روش  نگهداری کرد. اولین روش این است که آن را داخل فریزر نگهداری کنید. در این صورت هر گاه نیاز به این میوه ترش داشتید، می‌توانید از فریزر درآورده و مصرف کنید. اما یکی از عیب های نگهداری به این روش، جاگیر بودن آن است. یعنی فضای زیادی را در فریزر اشغال می‌کند.

روش دوم و بهترین و پر کاربرد‌ترین روش برای نگهداری این میوه، خشک کردن و تبدیل آن به گرد است. مزیت استفاده از این روش، این است که فضای کم‌تری را اشغال می‌کند و در نتیجه نگهداری آن آسان‌تر صورت می‌گیرد. در ایران از آن برای طعم دادن به برخی غذاها مثل خورشت کدو و یا بادمجان استفاده می‌شود. در ادامه با خواص و انواع کاربرد پودر غوره آشنا می‌شوید.

خواص پودر غوره

بیش‌ترین کاربرد پودر غوره

در طب سنتی، طبع این ادویه را سرد می‌دانند. برای استفاده از این ادویه، خواصی ذکر شده است. در اینجا به توضیح برخی از خواص آن می‌پردازیم. از جمله خواص مصرف و کاربرد پودر غوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ادویه ترش، با توجه به طبع سرد و خشکی که از خود دارد باعث قطعه قطعه کردن بلغم و در نتیجه دفع بهتر آن از بدن می‌شود.
 • در برخی منابع، برای افرادی که در اثر حرارت و گرمازدگی دچار اسهال خونی شده‌اند مصرف غوره انگور توصیه شده است.
 • رفع گرمازدگی
 • از بین رفتن صفرا در خون
 • تقویت کبد به خصوص کبد گرم (آبغوره و غوره برای کبد چرب مضر است)
 • پیشگیری و برطرف کردن تشنگی
 • خوش طعم کردن غذا و در نتیجه تحریک اشتها
 • مناسب جهت لاغرشدن (از بین بردن چربی دور شکم)
 • مداوای بعضی بیماری‌های چشمی، ضدعفونی کردن چشم و تقویت بینایی
 • ضدعفونی کردن روده
 • تقویت سیستم ایمنی، پیشگیری و درمان سرماخوردگی
 • کنترل فشار، قند و چربی خون (به همراه عسل)
 • دفع زردی
 • ضد آلرژی

علاوه بر خواصی که درموارد کاربرد پودر غوره به آن‌ها اشاره شد، باید در درزمان گلودرد نیز به آن توجه داشت. یعنی اگر گلودرد دارید، می‌توانید آن را با آب قرقره کنید.

موارد کاربرد پودر غوره

این ادویه کاربردهای زیادی دارد. از جمله موارد کاربرد پودر غوره می‌توان آن را در انواع خورشت‌ها و سالادها مصرف کرد. همچنین از آن می‌توان به عنوان بهترین چاشنی قیمه، قرمه سبزی، آبگوشت، کوفته، انواع کباب‌ها، کتلت‌ها، پلو کلم، ماکارونی، پلو لوبیا و‌اش استفاده کرد. در سالادها بهتر است همراه کمی آبلیمو مصرف شود. مصرف دمنوش گرد آن به همراه کمی عسل یا نبات می‌تواند بسیار خوشایند باشد. استفاده از این چاشنی برای افراد مبتلا به زخم معده و خانم‌های باردار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. از دیگر موارد جالب کاربرد پودر غوره، در غذاهای چرب مثل کله پاچه و آبگوشت، سبب هضم راحت‌تر چربی غذا می‌شود.

روش تهیه پودر غوره

تهیه این ادویه ترش و خوشمزه نیاز به تخصص خاصی ندارد و بسیار آسان است. ابتدا میوه های نارس را به صورت دانه دانه از خوشه‌ها جدا کنید. سپس آن‌ها را شسته و دم آن‌ها را جدا کرده و در سبدی ریخته تا آب اضافی خارج شود. بهتر است میوه‌ها را در سینی و در هوای آزاد، در معرض نور مستقیم خورشید به مدت یک هفته پهن کنید. وقتی خشک شدند، مواد خشک شده را آسیاب  نمایید. مواد آماده شده را درون ظروف شیشه‌ای ریخته و نگهداری کنید. قابل ذکر است که چون این دانه‌ها در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند پس می‌تواند سرشار از ویتامین دی باشد.

در واقع از موارد کاربرد پودر غوره، می‌توان به عنوان ادویه‌ای در تهیه غذاهای خاص استفاده کرد. این پودر جایگزین بسیار خوبی به جای آبغوره بوده و در آشپزی می‌تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. از این متاع برای طعم دادن به غذا‌ها و ترش کردن آن‌ها استفاده می‌شود. در اینجا به چند نکته طلایی در مورد تهیه این ادویه ترش خانگی اشاره می‌کنیم:

 • بهترین انگور، انگور عسگری یا انگور سفید است. چون این نوع انگورها بدون دانه هستند. در واقع هسته موجود در انگور دانه دار باعث تلخی گرد بدست آمده می‌شود.
 • میوه های نارس، بعد از یک هفته در هوای آزاد خشک می‌شوند. در این مدت گرد و غبار هوا روی آن‌ها می‌نشیند. پس بهتر است هنگام جمع آوری، آن‌ها را شسته و روی پارچه یا دستمال حوله‌ای تمیزی پهن کنید تا آب اضافی آن‌ها خارج شود.
 • اگر میوه‌ها به طور کامل خشک نشوند، کپک می‌زند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
 • کمی نمک را با گرد به دست آمده از این میوه ترکیب کرده و به عنوان یک چاشنی آماده همیشه در دسترس داشته باشید. اضافه کردن نمک به این ادویه باعث افزایش زمان ماندگاری آن می‌شود.

چنانچه به این چاشنی مقداری گیاه توتیا (گیاهیست که در کوه الوند همدان در فصل خرداد می‌روید) اضافه کنید، به عنوان ضد عفونی کنده چشم و تقویت بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  مقداری از این ادویه را با آب گرم مخلوط کرده و به صورت خمیر در آورده و روی قسمتی از بدن که دچار خارش شده، بمالید.

شایان ذکر است که خارش‌های مزمن ممکن است از نشانه‌های یک بیماری مزمن مثل مشکلات کبدی یا دیابتی باشد. پس در این‌گونه موارد حتما باید به پزشک مراجعه کرد و تنها به روش‌های سنتی اکتفا نکرد. همچنین می‌توان با مالیدن این خمیر روی پوست، به عنوان یک ضد عرق استفاده نمود. اگر در تهیه غذایی که از لیمو عمانی استفاده می‌شود، لیمو عمانی نداشتید می‌توانید از این چاشنی به جای آن استفاده کنید.

مضرات کاربرد پودر غوره

از مضرات استفاده و کاربرد پودر غوره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورتی که به سردی کبد مبتلا هستید نباید از این میوه و مشتقات آن استفاده کنید.
 • مصرف زیاد غوره در کاهش قوای جنسی نقس بسزایی دارد.
 • در هم کشیدن اجزای معده و ایجاد دلپیچه و گاز در بدن، از مضرات کاربرد پودر غوره با معده خالی است.
 • مصرف بیش از حد این میوه یا عصاره آن در زنان باردار امکان دارد به سقط جنین منجر شود.
 • ممکن است کاربرد پودر غوره به میزان زیاد، سبب ایجاد بلوغ زودرس در دختران شود.
 • کاربرد پودر غوره در کسانی که اسید معده بیش از حد ترشح می‌شود یا اسهال دارند، توصیه نمی‌شود.

سخن آخر

شاید تا به حال به فکر استفاده از غوره به صورت پودری نیفتاده بودید و فقط مصرف آن را به شکل میوه ی انگور نارس مورد توجه قرار می‌دادید. در این مطلب بر آن شدیم که به معرفی و بیان موارد کاربرد پودر غوره، خواص، مضرات و طرز تهیه آن بپردازیم.

امیدواریم که مطالعه کردن نوشته‌های ما در این نگارش برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. با استفاده ازاین ادویه جادویی طعمی خاص و جدید را تجربه کنید. در مورد خواص ذکر شده از این ادویه باید توجه داشته باشید که تمامی این خواص با توجه به رعایت میزان مصرف در خوراکی‌ها می‌تواند سودمند باشد و مصرف بی رویه آن‌ها ممکن است شما را با مشکل مواجه کند.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
کاربرد پودر غوره

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها