دسته کالاها
ژل رویال چیست و چه خواصی دارد؟
فهرست این مطالب
اولین امتیاز

این که ژل رویال چیست پرسشی است که می‌تواند در ذهن بسیاری از افراد مطرح شود که در این مطلب قصد داریم آن را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم. مهم‌ترین عاملی که موجب شده ژل رویال با استقبال شدید مردم رو به رو شود این است که از دل طبیعت استخراج شده و یک محصول طبیعی است. این ژل ماهیت پروتئینی دارد و از غده‌های هیپوفارنکس و فک پایین زنبور عسل کارگر ترشح می‌شود. غذای منحصر به فرد ملکه است که در تمامی عمر خود از آن استفاده می‌کند. علاوه برآن هنگامی که لاروها از تخم خود خارج می‌شوند به مدت سه روز از این محصول تغذیه می‌کنند.

باید بدانید که ترکیبات موجود در آن به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه ای که محصول تولید می‌شود بستگی دارد. از فواید زیادی برای سلامتی انسان برخوردار است که از آن جمله می‌توان به درمان بیماری آسم، حفظ سلامت استخوان‌ها، جلوگیری از پیری زودرس، پیش گیری از ایجاد تومور اشاره کرد. مقابله با باکتری‌ها، خواص آنتی اکسیدانی و افزایش سیستم ایمنی بدن از خواص دیگر آن هستند.

نحوه تولید ژل رویال به چه صورت است؟

نحوه تولید ژل رویال

سوالی که در ذهن اکثر افراد وجود دارد این است که ژل رویال چیست و چگونه تولید می‌شود؟ این محصول که سرشار از مواد مغذی است به وسیله زنبورهای کارگر تولید می‌شود. پروتئین که وجود آن برای رشد و تکثیر سلول‌ها حیاتی است به مقدار فراوانی در آن وجود دارد. همانند عسل، منبع و منشأ برداشت آن از کندو بوده ولی دلایل تولید آن نسبت به عسل متفاوت است. عسل جهت تغذیه زنبورهای کارگر تولید می‌شود زیرا انرژی زنبورهای کارگر از طریق عسل تأمین می‌شود ولی هدف از تولید این محصول تغذیه زنبور ملکه است. نام ژل سلطنتی را نیز به همین دلیل بر آن نهاده‌اند.

ویژگی‌ها و مواد تشکیل دهنده ژل رویال

این که ژل رویال چیست و از چه موادی تشکیل شده باید گفت در این محصول پروتئین، چربی، کربوهیدرات، آمینواسیدهای آزاد، مواد معدنی و ویتامین وجود دارد. ناگفته نماند که ترکیبات موجود در این محصول به میزان زیادی به نوع منطقه و شرایط آب و هوایی آن بستگی دارد. عموما میزان 60 تا 70 درصد آن آب، 12 تا 15 درصد پروتئین، 10 تا 16 درصد شکر، 3 تا 6 درصد چربی و 2 تا 3 درصد آن آمینو اسید، نمک و ویتامین است. طبق آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که تقریبا نیمی از وزن نوع خشک آن را پروتئین تشکیل می‌دهد. در رابطه با خواص فیزیکی می‌توان گفت که به رنگ زرد کم رنگ است، عطر و بوی تند و شدیدی دارد و ظاهر آن به صورت ژلاتینی است. طعم آن گس و ترش مزه بوده که پس از مصرف، تا مدتی اثر آن را در دهان حس خواهیم کرد. در برخی موارد ممکن است پس از مصرف، زبان کمی  حالت بی حسی پیدا کند.

تاریخچه ژل رویال

اگر بخواهیم بدانیم ژل رویال چیست و چه تاریخچه‌ای دارد به زمانی برمی‌گردد که در دهه پنجاه میلادی، پاپ که با افزایش سن دچار بیماری تنفسی شده بود از خواص آن استفاده کرد. به دنبال آن مورد تقاضای شمار زیادی از مسیحیان و کاتولیک‌ها قرار گرفت و همین عامل موجب نادر شدن و قیمت بالای این محصول شد. مردم سرزمین چین نیز قرن‌هاست که از خواص درمانی آن استفاده می‌کنند.

اشکال مختلف ژل رویال

اشکال مختلف ژل رویال

برای برخی جالب است بدانند که ژل رویال چیست و چه انواعی از آن موجود است. در حالات معمولی، خشک، مایع، قرص و کپسول در بازار عرضه می‌شود. در صورتی که به صورت مداوم از این ژل استفاده نمی‌کنید بهتر است که نوع خشک شده را به کار ببرید. ژل رویال خشک شده را می‌توان به مدت طولانی‌تری نگه داری کرد و در دمای اتاق، اکثر خاصیت‌های خود را نیز حفظ می‌کند.

در تهیه آن به صورت قرص و کپسول، مواد دیگری هم به آن افزوده می‌شود از این رو این نکته را در نظر داشته باشید که ترکیباتی که روی بسته بندی کپسول ژل رویال نوشته شده است را نیز بخوانید. در صورتی که قصد خرید ژل رویال معمولی و خشک نشده را دارید دقت کنید که حتما فریز شده باشد زیرا از طریق فریز کردن و انجماد، کیفیت محصول به میزان بیش‌تری حفظ می‌شود. در ژل رویال مایع نیز اکثرا از ماده نگه دارنده و هم چنین عسل، جهت خوش طعم شدن آن استفاده شده است.

موارد احتیاط و منع مصرف ژل رویال

این موضوع که ژل رویال چیست و در چه مواردی باید در مصرف آن احتیاط را رعایت کرد نکته‌ای بسیار مهم است. در صورتی که به سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت مبتلا هستید نباید آن را مصرف کنید زیرا احتمال دارد که موجب رشد بیش‌تر سلول‌های سرطانی شود. افرادی که نسبت به نیش زنبور عسل حساسیت زیادی دارند از مصرف آن منع شده‌اند. خانم‌های باردار، شیرده و افرادی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند بایستی قبل از مصرف حتما با پزشک خود هماهنگ کنند. افراد در صورتی که پس از مصرف دچار خارش شدید بدن، سر درد شدید، به وجود آمدن مشکلات تنفسی و ایجاد حالت تهوع شوند بایستی مصرف را قطع نمایند. در حالت بروز بیماری‌های گوارشی مانند استفراغ، اسهال و یا درد شدید در ناحیه شکم نیز از مواردی است که باید از ادامه مصرف خودداری کرد.

مقدار و مدت مناسب مصرف ژل رویال

مقدار و مدت مناسب مصرف ژل رویال

سوالی که در ذهن اکثر افراد به وجود می‌آید این است که ژل رویال چیست و به چه میزانی باید مصرف شود. در پاسخ به این پرسش باید گفت که میزان مناسب مصرف آن به عوامل مختلفی مانند سن فرد و سلامتی او بستگی دارد. در حالت کلی نحوه مصرف این محصول به این صورت است که کودکانی که سن آن‌ها از یک سال بیش‌تر است مقدار یک گرم قبل از صبحانه و بزرگسالان مقدار یک تا سه گرم را قبل از هر وعده غذایی باید مصرف کنند. جهت بهره مندی کامل از خاصیت‌های آن بایستی در دو دوره درمانی که هر دوره 21 روز است از آن استفاده کنید. یکی از این دو دوره در پاییز و دوره دیگر در فصل بهار است.

در هر دوره بایستی از دو ظرف 125 گرمی از عسل استفاده کرد. هر ظرف 125 گرمی عسل را با 6 گرم از ژل ترکیب کنید. هر صبح به صورت ناشتا مقدار یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را در زیر زبان خود قرار دهید تا به کمک بزاق حل شود. این ترکیب ایجاد شده از 125 گرم عسل و 6 گرم ماده رویال را بایستی در مدت یک هفته و نیم مصرف کنید. در مورد کودکان، باید میزان 1 تا 2 گرم از این محصول را در 125 گرم عسل ترکیب نمود و به همان شیوه گفته شده مصرف کرد. درصورتی که می‌توانید نوع خالص آن را به صورت مستقیم از یک زنبوردار مورد اطمینان خرید کنید باید هر صبح ناشتا به مقدار یک نخود ریز از آن را در زیر زبان قرار داده و تا 3 هفته ادامه دهید. باید در نظر داشته باشید که مصرف زیاد از هر محصول، هر چند طبیعی باشد همواره بی خطر نیست پس حتما حد اعتدال در مصرف را رعایت کنید.

خاصیت‌های درمانی ژل رویال

خاصیت های درمانی ژل رویال

جهت آشنایی با این که ژل رویال چیست و چه خواصی برای سلامتی بدن دارد باید گفت که برخی این محصول را در نقش دارو به کار می‌برند. همانند عسل این ژل نیز ویژگی‌های درمانی فراوانی دارد که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

افزایش سیستم ایمنی بدن

طبق آزمایشات صورت گرفته در سال 2001 نشان داده شد که این محصول در افزایش سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر است. بر طبق نتایج حاصله مشخص شد که این ماده غذایی می‌تواند موجب کم شدن علامت‌های ایجاد شده از آلرژی فصلی شود. با این وجود، مطالعات بیش‌تر در زمینه خاصیت ضد حساسیت بودن این محصول هم چنان ادامه دارد.

تقویت حافظه و پیش گیری از آلزایمر

از به وجود آمدن اختلال در یادگیری و حافظه، آلزایمر ایجاد می‌شود از این رو آزمایشاتی در این باب انجام شد. مطالعات نشان می‌دهد که این محصول در تقویت نمودن حافظه کوتاه مدت تأثیر زیادی دارد. بافت مغز حاوی اسیدهای چرب سیر نشده فراوانی است که در مقابل حمله رادیکال‌های آزاد مقاومت زیادی ندارند. این ژل سرشار از آنتی اکسیدان است از این رو در بهبود و جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌هایی که اعصاب را با اختلال مواجه می‌کنند تأثیر بسیاری دارد.

بهبود عوارض ناشی از یائسگی

این که ژل رویال چیست و چه تأثیری بر درمان عوارض یائسگی دارد موجب شد آزمایشاتی در این زمینه انجام گیرد. مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف آن در کم کردن مشکلات یائسگی بسیار تأثیرگذار است. پیشنهاد می‌شود که مخلوطی از این محصول، دامیانا، روغن پامچال و جنسینگ را برای کاهش مشکلات ناشی از یائسگی مصرف نمایید.

داشتن پوست سالم

در دانشگاه کیونگ هی بر روی افرادی که این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود به کار برده بودند آزمایشاتی انجام شد. با تعیین ضخامت اپیدرمی بافت پوست و کلاژن، مشخص شد که این محصول از خاصیت ضد پیری پوست برخوردار است. مصرف آن موجب کم شدن چروک‌های پوستی می‌شود که از تابش اشعه ماوراء بنفش به وجود آمده‌اند و با کلاژن سازی از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

پیش گیری از پوکی استخوان

برای نشان دادن تأثیر ژل رویال بر پوکی استخوان آزمایشات مختلفی در ترکیه انجام گرفت. در این آزمایشات، مواد معدنی موجود در استخوان از نظر تراکم اندازه گیری مشخص شد. نمونه برداری از بافت‌ها انجام و نیز از خون افراد نیز نمونه‌هایی تهیه کردند. سپس از طریق تصویربرداری، مقدار فسفات و کلسیم استخوان را تعیین نمودند. مشخص شد مقدار فسفات و کلسیم بافت استخوان در افرادی که این محصول را مصرف کرده‌اند زیادتر بود پس این ژل در جلوگیری از تحلیل و پوکی استخوان مفید است.

کمک به بهبود باروری در مردان

آزمایشات مختلفی برای مشخص شدن این که ژل رویال چیست و تأثیر آن بر ویژگی‌های موجود در اسپرم، مالون دی آلدئید و مقدار تستوسترون چگونه است انجام شد. در این آزمایشات تعداد اسپرم‌ها، میزان تحرک آن‌ها، بقاء اسپرم‌ها و بدون عیب و نقص بودن DNA آن‌ها تحت بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصله نشان می‌دهد که مصرف این محصول در درمان ناباروری مردان تأثیر به سزایی دارد.

بهبود دیابت

برای نشان دادن این که ژل رویال چیست و چه اثری بر دیابت دارد آزمایشات مختلفی صورت گرفت. آزمایشات انجام گرفته نشان می‌دهد که مصرف این محصول در بهبود پاره‌ای از نشانگرهای دیابت نوع دو مؤثر است. این آزمایشات به صورت بالینی بر روی 40 بیماری که به دیابت نوع دو مبتلا بودند انجام گرفت. بیماران هر روز صبح ناشتا میزان 3 گرم از این محصول یا یک قرص پلاسیبو که قرصی بدون اثر و تلقینی است را مصرف می‌کردند. مشخص شد که در درجه گلوکز خون تغییراتی به وقوع پیوست که این عامل در بهبود دیابت نوع دو مؤثر است.

کم شدن عوارض ناشی از شیمی درمانی

بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته‌اند سیستم ایمنی بدنشان پایین آمده و دچار عوارض ناشی از درمان سرطان می‌شوند. این عوارض با زخم‌های دردناک و زخم‌های به وجود آمده در دهان خود را نشان می‌دهد. نشان داده شده است که بیمارانی که مقدار یک گرم از ژل رویال را در روز مصرف نمودند زخم‌های به وجود آمده در دهان آن‌ها کاهش یافت و مدت زمان بهبودی آن‌ها نیز به طرز چشم گیری کم شد. جهت مصرف آن، بایستی ژل را در دهان قرار داده و قورت دهید.

کمک به زیاد شدن گلبول‌های قرمز

این محصول در زیاد شدن گلبول‌های قرمز خون و بهبود کم خونی بسیار مؤثر است. برای نشان دادن این که ژل رویال چیست و چه اثری بر درمان کم خونی دارد آزمایشاتی بر روی 31 نفر که روزانه مقدار 3 گرم از این محصول را مصرف می‌کردند انجام شد. نتایج حاکی از افزایش شمار سلول‌های قرمز خون در آن‌ها بود. این ماده غذایی از طریق زیاد کردن میزان تستوسترون، باعث افزایش گلبول‌های قرمز خون خواهد شد.

تأثیر مثبت بر سیستم عصبی

این محصول سرشار از فسفولیپید و استیل کولین بوده از این رو در بهبود بیماری‌های عصبی نظیر آلزایمر، فراموشی، ام اس و پارکینسون بسیار مفید است. مواد مغذی بسیاری مانند ویتامین‌های ب کمپلکس، مواد معدنی، برخی اسیدهای چرب، هورمون‌های طبیعی و اسید فولیک در آن وجود دارد. این مواد بر مغز و عملکرد سیستم عصبی تأثیرات مثبتی را خواهند گذاشت. کم شدن سر دردهای ناشی از میگرن، بهبود افسردگی، کم شدن استرس، رفع بی خوابی‌های شبانه، کمک به بهبود اختلالات روانی، ضعف اعصاب و هیجانات زیاد از دیگر مواردی هستند که با مصرف این ماده غذایی حاصل می‌شوند.

خواص دیگری مانند درمان زخم، کم کردن کلسترول خون، حفاظت از مغز و افزایش طول عمر را نیز می‌توان برای این محصول بیان کرد.

سخن آخر

سوالی که امروزه با دیدن این محصول در ذهن اکثر افراد به وجود می‌آید این است که ژل رویال چیست؟ در پاسخ باید گفت که ماده شیری رنگی است که ملکه زنبور عسل برای تغذیه خود از آن استفاده می‌کند. از انرژی زیادی برخوردار بوده و طبع بسیار گرمی دارد از این رو می‌توان این ژل را برای درمان برخی بیماری‌ها به کار برد. در این ماده افزون بر این که شهد انواع مختلفی از گیاهان وجود دارد حاوی ترشحات غدد زنبورهای عسل نیز است.

سرشار از ترکیبات گیاهی و حیوانی بوده و خواص درمانی بیش‌تری نسبت به عسل دارد. عواملی مانند محل زندگی زنبورها، فصل‌های مختلف سال و گل‌های روئیده شده در منطقه جغرافیایی، ترکیبات موجود در ژل رویال را تعیین می‌کنند. بسیار گران بها بوده و حالتی ژله‌ای مانند دارد که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. ویتامین‌ها، پروتئین و آنتی اکسیدان به فراوانی در آن یافت می‌شود. طب سنتی نیز استفاده از این داروی طبیعی و ارگانیک را بسیار مفید دانسته است.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
ژل رویال چیست و چه خواصی دارد؟

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها