دسته کالاها
ویژگی های خلال پسته باکیفیت
فهرست این مطالب
خلال پسته باکیفیت
اولین امتیاز

از جذاب‌ترین چیز‌هایی که یک کدبانوی خانه در تزیین غذاهایش می‌تواند استفاده کند، باید به خلال پسته باکیفیت روی پلو اشاره کرد. سبزی رنگ خلال‌ها در لابلای زرشک‌های قرمز باعث به وجد آمدن کوچک و بزرگ هنگام خوردن یک پلوی خوشمزه می‌شود. در واقع استفاده کردن و ریختن این ماده در هر غذا، آن را به غذایی جادویی تبدیل می‌کند. از این محصول خوشمزه به عنوان مواد افزودنی در بسیاری از غذاهای شیرین و شور مثل: شکلات‌ها، بستنی‌ها، ژامبون و سوسیس، شیرینی‌ها و دسر‌های شیرین می‌توان استفاده کرد.

بیشتر خانم‌ها و به ویژه مادربزرگانی که اوقات فراغت بیشتری دارند، می‌توانند این محصول بی نظیر را درخانه تهیه کنند. البته این جمله به این معنا نیست که انجام این کار مختص خانم‌هاست و آقایان نباید یا نمی‌توانند آن را تهیه کنند. ما در اینجا سعی می‌کنیم شما عزیزان را با خلال پسته باکیفیت، کاربردها، طرز تهیه، خواص و معایب آن آشنا کنیم. همچنین نکات صادرات این محصول را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

آشنایی با خلال پسته باکیفیت

پسته خلال شده محصولی است که از جدا سازی پوست روی مغز پسته و تبدیل آن به برش‌های نازک تهیه می‌شود. پسته‌ای برای برش دادن مناسب‌تر است که سبز‌تر و کشیده‌تر باشد، یعنی هر چه پسته سبز‌تر، خلال به دست آمده از آن مرغوب‌تر است. برای تهیه خلال پسته باکیفیت بهتر است از نوع تازه آن استفاده کنیم. در واقع هر چه پسته نارس‌تر و کال باشد، دارای مغز سبز‌تری است و هر چه رسیده‌تر شود رنگ آن به سمت زردی می‌رود.

این محصول باید دارای مزه، رنگ و بوی طبیعی وعاری از هر گونه آفات زنده باشد. طعم تلخ و تند، آفت زدگی بیش از سه درصد و رطوبت بیش از پنج درصد از موارد نامرغوبی کالا محسوب می‌شود. نوعی سم بسیار خطرناک به اسم افلاتوکسین درمحصولات کشاورزی مثل: ذرت، بادام، بادام زمینی و پسته ممکن است ایجاد شود. این قارچ سمی در شرایطی که دما و رطوبت روی محصولات باشد، رشد می‌کند.اما هنوز دلیل اصلی تولید این سم، شناخته نشده است.

سرطان کبد از جمله بیماری‌هایی است که در اثر آلودگی با این سم به وجود می‌آید. در اینجا باید حواس خود را متوجه این قضیه کنیم که از چه فروشگاهی چنین محصول حساسی را تهیه و خریداری می‌کنیم.

کاربرد‌های خلال پسته باکیفیت

کاربردهای خلال پسته باکیفیت

رنگ این محصول از طیف زرد رنگ تا هاله سبز رنگ می‌تواند متغیر باشد. از آن در شیرینی جات (باقلوا پسته‌ای،نان پسته‌ای، کشک پسته‌ای، انواع شله زرد و کالباس‌ها)، غذاها (تزیین پلو، فسنجان پسته‌ای، کشک پسته‌ای، انواع کالباس‌ها و شله زرد) و لوازم آرایشی (روغن پسته)  استفاده می‌شود. ضمن اینکه خوردن آن برای سلامتی پوست و مو بسیار مفید است.

کاربرد‌های خلال پسته باکیفیت در آشپزی

باید گفت این محصول چه به صورت خلال و چه به صورت پودر، در سفره ایرانی‌ها آشنا و کاربردی است و بیشترین مصرف آن به تزیین غذاها مربوط می‌شود. در اینجا به چند مورد از کاربردهای خلال پسته باکیفیت می‌پردازیم:

  • مرصع پلو: برای درست کردن این غذای خوشمزه ایرانی نیاز به بادام، پوست پرتقال و خلال پسته داریم.
  • زرشک پلو با مرغ: یکی از معروف‌ترین روش‌های تزیین پلو، مخلوط کردن این محصول همراه با زرشک و زعفران است.
  • پسته پلو: یک غذای مقوی که با استفاده از گوشت و این محصول به دست می‌آید.
  • قاووت پسته: یک میان وعده مقوی بوده که بسیاری از ورزشکاران قبل از شروع ورزش برای افزایش قدرت و تقویت انرژی خود از آن استفاده می‌کنند. عموم مردم جهت رفع بی حالی و سرگیجه و افزایش انرژی آن را مصرف می‌کنند.
  • مغز پسته: بسیار دلچسب و خوشمزه که مصرف آن راحت‌تر از پوسته دار آن است و به صورت خام و طعم دار در بازار وجود دارد. از سالم‌ترین روش‌های مصرف آن به صورت خام است.
  • در سالاد آن را با کاهو و کلم مخلوط کرده و یک سالاد جدید با طعمی جدید را امتحان کنید.

نحوه تولید خلال پسته باکیفیت

تولید خلال پسته باکیفیت

بعد از اینکه نوع خام این محصول را انتخاب کردید، باید آن‌ها را مغز کرده و در آب برای مدت کوتاهی قرار دهید. پس از آن پوست رویی مغز را به راحتی جدا کنید. توجه داشته باشید که وجود این پوسته‌ها فرآیند تولید را دشوار کرده و در نهایت باعث پایین آمدن کیفیت محصول می‌شود.

به واسطه همین خصوصیات، عمده مصرف این ماده در تهیه شیرینی‌جات و تزیین مواد غذایی است. اگر این محصول به صورت بی کیفیت تهیه و مصرف شود، پوست آن در هنگام پخت در مقابل حرارت سوخته و سیاه رنگ می‌شود. پس در اینجا اگر بخواهیم از مشخصات این محصول ذکر کنیم، باید بگوییم محصولی مرغوب‌تر است که تا حد امکان سبز رنگ‌تر، بلند و کشیده، عاری از هر گونه ضایعات مانند پوست، چوب و پوسته گلدار روی مغز باشد.

اگر خلال‌ها سیاه یا قهوه‌ای رنگ باشند، نشان از بی کیفیتی محصول اولیه و تازه نبودن آن دارد.  در این حالت ممکن است کمی تلخ هم باشد. در هنگام خرید باید توجه داشت که چه درصدی از محصولات نرمه یا شکسته شده‌اند. در این صورت هم اگر بخواهیم جنس داخل بسته را خالی و تمام آن‌ها را دوباره چک کنیم، مجددا به بار مورد نظر آسیب می‌زنیم.

پس بهترین راه خریدخلال پسته باکیفیت این است که قبل از خرید از کیفیت محصول اطلاع داشته باشیم. با توجه به اینکه این محصول یک ماده گران قیمت و لوکس محسوب می‌شود، به نسبت فروش در بازار‌های داخلی، صادرات بالایی دارد. قطب تولید خلال پسته باکیفیت، در ایران است و با صادرات هر ساله آن با تناژ بالا به کشور‌های مختلف، یکی از سودآور‌ترین فرآورده‌ها محسوب می‌شود.

در مورد صادرات خلال پسته باکیفیت باید به نکاتی ویژه توجه داشت از جمله:

  • باید محصول صادر شده حتما تازه باشد زیرا تولیدات قدیمی علاوه بر مشکلات بهداشتی، به سرعت در برابر نور و حرارت و هوای آزاد بوی نامطبوع گرفته و تغییر رنگ می‌دهد.
  • بار صادر شده از رطوبت کافی باید برخوردار باشد و اگر این رطوبت از حد مجاز بالاتر باشد، در کیفیت محصول و وزن واقعی بار خدشه ایجاد می‌کند. دلیل اصلی وجود این رطوبت کافی جهت حفظ سلامت ظاهری بار در هنگام حمل و نقل است.
  • گواهی‌های مورد نظر باید متناسب با کشور هدف تهیه شود. مثلا برای کشور‌های اروپایی حتما گواهی تأیید افلاتوکسین از آزمایشگاه‌های معتبر اتحادیه اروپا در ایران باید گرفته شود.
  • نوع بسته بندی‌ها باید به صورت استاندارد باشد. یعنی هم از نظر کیفیت تأثیر مثبت بر ماندگاری محصول داشته باشد و هم به صورتی باشد که از شکسته شدن خلال‌ها جلوگیری کند. در اینجا انواعی از بسته بندی‌ها از جمله بسته بندی به صورت وکیوم شده و کارتنی صورت می‌گیرد.

سخن آخر

آشپزی با خلال پسته باکیفیت

امیدواریم تا اینجا توانسته باشیم برخی از اطلاعات مورد نظر راجع به ویژگی‌های یک خلال پسته باکیفیت را به شما مخاطب خوش ذوق و با دقت ارائه کرده باشیم. از آنجایی که مخاطبان سایت ما افرادی با انتخاب‌های خاص هستند، پیشنهاد می‌کنیم حتما برای یک بار هم که شده سری به فروشگاه ما بزنید و از محصولات خاص ما از جمله خلال پسته باکیفیت در این محتوا استفاده کنید.

مطمئن باشید نه تنها این محصول بلکه تک تک اجناس داخل مغازه با حساسیت و دقت بالا و از مکان‌های خاص در جای جای کشور تهیه شده و در اختیار شما خاص پسندان قرار گرفته است.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
ویژگی های خلال پسته باکیفیت

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها