دسته کالاها
فهرست این مطالب
نکات خرید برگه زردالو
اولین امتیاز

آیا جزء آن دسته از افرادی هستید که آدامس جویدن را دوست دارند ولی تحمل آن را برای مدت طولانی در دهان خود ندارند؟ امروز برای شما مخاطب عزیز پیشنهادی ویژه داریم. شما می‌توانید با مصرف برگه زردآلو به جای آدامس برای خود این لذت را فراهم کنید. فقط کافی است نکات خرید برگه زردآلو را بدانید و با انواع آن آشنا باشید. علاوه بر این که نه تنها به دندان‌های خود آسیب نمی‌رسانید بلکه مانع پوسیدگی آن‌ها هم می‌شوید.

حتی می‌توانید به عنوان جایگزینی مناسب به جای چیپس یا پفک هم استفاده کنید. در ادامه انواع طعم‌های این میوه خشک را توضیح می‌دهیم. شما می‌توانید زمانی که قصد دارید به جای چیپس یا دیگر تنقلات شور از این محصول استفاده کنید، نوع ترش آن را انتخاب نمایید.

شاید فکر کنید مصرف میوه‌ها به صورت تازه دارای ارزش غذایی بیش‌تری باشد. اما باید بدانید که برخی از میوه‌ها چه به صورت خشک و چه به صورت تازه، دارای ارزش غذایی برابر هستند. درست است که خوردن میوه تازه لذت بیش‌تری دارد اما موضوع اصلی در دسترس نبودن آن‌ها در تمام فصل‌ها است.

برگه زردآلو هم مانند سایر میوه‌های خشک این خاصیت مهم و ویژه را دارد که در تمام طول سال قابل دسترسی است. نگهداری آسان‌تر، همیشه در دسترس بودن و قابلیت حمل و نقل راحت‌تر از ویژگی‌های همیشگی میوه‌های خشک محسوب می‌شود. در این متن قصد داریم موضوعات زیر را توضیح دهیم:

 • انواع برگه زردآلو
 • نحوه تهیه
 • خواص
 • نکات خرید برگه زردآلو

انواع برگه زردآلو

انواع برگه زردالو و نکات خرید برگه زردالو

شناخت انواع برگه‌ها قبل از دانستن نکات خرید برگه زردآلو بسیار مهم است. به خشک شده میوه‌هایی مثل: زردآلو، سیب، شفتالو، هلو و… برگه گفته می‌شود. برای تولید این برگه‌ها، میوه مورد نظر را به دو نیم کرده، هسته آن را جدا وگوشت میوه را خشک می‌کنند. در اصلاح به چنین محصولی برگه، کشته و یا مفلق نیز گفته می‌شود. به طور کلی این محصول را به دو دسته طبیعی خشک و مصنوعی خشک تقسیم می‌کنند.

شاید بعضی از افراد، برگه زردآلو را همان قیسی بدانند. اما باید بدانید که قیسی هنگام تولید تفاوت زیادی با این خشکبار دارد. در واقع قیسی نوعی از انواع برگه زردآلو است. البته درختی به اسم قیسی هم داریم. از نظر ظاهری همان زردآلو است ولی مزه‌اش بسیار خوشمزه‌تر از زردآلوی معمولی است. نمونه‌هایی از این درخت در نطنز کاشته می‌شود. در صنعت برای تولید این خشکبار، هر کدام از مواد طبیعی خشک و غیر طبیعی خشک را به دو دسته تقسیم می‌کنند.

انواع طبیعی خشک شامل: شیرین و ترش هستند. این دسته همان طور که از نامشان پیداست، چون به صورت طبیعی خشک می‌شوند کاملا سالم هستند. به این دسته هیچ گونه مواد افزودنی اضافه نمی‌شود. مصنوعی خشک‌ها شامل دو دسته قیسی بازاری و طلایی رنگ می‌شوند. این دسته از مواد به لحاظ ظاهری زیبا و جذاب هستند. چون با تیزاب و مواد دیگر خشکانده می‌شوند، مصرف آن‌ها برای کودکان توصیه نمی‌شود.

مصنوعی خشک‌ها زیبا و نرم بوده اما طبیعی خشک‌ها زیبایی و نرمی آن‌ها را ندارند. در دانشنامه ویکی پدیا نوعی از این میوه با نام قیسی یاد شده است. در آنجا گفته شده قیسی نوعی زردآلو بوده که در بیش‌تر نقاط ایران یافت می‌شود و بسیار شیرین و مطبوع است. قیسی یکی از سوغاتی‌های مناطق تبریز، شاهرود و آذربایجان شرقی به شمار می‌رود. این خشکبار را به روش‌های مختلفی تولید می‌کنند. از دسرهای معروف تبریزی، مربای قیسی بسیار شهرت دارد.

برگ ترشاله از دیگر محصولاتی است که از زردآلو تهیه می‌شود. البته از قیسی هم آن را تهیه می‌کنند. این محصول در شهر‌های مختلف ایران از جمله کاشان و نطنز تولید می‌شود. روش تولید به این صورت است که میوه‌های سالم را نصف کرده و هسته آن را جدا می‌کنند. سپس درون سینی، بالای بام خانه‌ها قرار می‌دهند تا خشک شود. وقتی خشک شد می‌توان آن را به صورت خشک شده و یا بعد از قراردادن در آب گرم به مدت حداقل دو ساعت مصرف کرد.

اگر بخواهیم قیسی طبیعی خشک غیر بازاری داشته باشیم، می‌توانیم آن را به روش‌های مختلف تولید کنیم. قیسی سیاه نیز نوعی از خشکبار است که از آلوی سیاه تهیه می‌شود. این محصول منبعی غنی از آهن بوده و به همین دلیل خوراکی مناسبی برای افرادی است که از کم خونی رنج می‌برند. از دیگر خواص قیسی سیاه داشتن پتاسیم است.

انواع روش‌های تولید برگه زردآلو

انواع برگه زردالو در نکات خرید برگه زردالو

قبل از دانستن نکات خرید برگه زردآلو شما را با چندین روش تهیه این برگه‌ها آشنا می‌کنیم. این خشکبار را به پنج روش می‌توان تهیه کرد. مهم‌ترین نکته در این پنج روش این است که میوه‌ها را به گونه‌ای روی سینی قرار دهید که هوا در اطراف میوه‌ها جریان داشته باشد. یعنی سینی توری که میوه‌ها داخل آن چیده شده‌اند را روی سینی شیرینی پزی قرار دهید. در اینجا به توضیح انواع این روش‌ها می‌پردازیم.

خشک کردن با آفتاب بدون مواد افزودنی

در این روش میوه‌ها را از وسط به دو نیم کرده و هسته‌های آن‌ها را جدا کنید. می‌توانید هر میوه را به چهار قسمت تقسیم کنید. سپس به حالتی که داخل میوه‌ها رو به بیرون باشد، روی سینی با فاصله قرار دهید. سینی را در آفتاب به مدت 3 الی 7 روز بگذارید تا کاملا خشک شوند.

خشک کردن با آب و نمک یا آبلیمو

در این روش دو قاشق غذاخوری نمک را به چهار لیتر آب اضافه کرده و در آن حل کنید. میوه‌های رسیده را داخل محلول تهیه شده قرار دهید. پس از گذشت مدتی میوه‌ها را خارج کرده، نصف کنید و هسته‌هایشان را جدا کنید. سپس مثل روش آفتاب خشک، داخل میوه‌ها را کمی بیرون آورده و روی سینی بچینید. یک پارچه توری فشرده روی تمام سطح سینی بیندازید تا حشره‌ها نتوانند روی میوه‌ها بنشینند. از محلول آب و لیمو ترش به جای آب و نمک نیز می‌توانید استفاده کنید.

خشک کردن در فر

میوه‌ها را شسته و بگذارید آب روی آن‌ها خشک شود. آن‌ها را نصف کرده و هسته را جدا کنید. سپس به حالتی که قسمت برش خورده رو به بالا باشد، در سینی مخصوص بچینید. سینی را داخل فر با دمای 50 تا 60 درجه سانتی گراد قرار دهید. بهتر است دمای فر در ابتدا 50 درجه باشد. زمانی که پوست میوه‌ها شروع به جمع شدن کرد، حرارت را تا 65 درجه زیاد کنید. پس از خشک شدن، سینی را از فر خارج کرده و تا 12 ساعت اجازه دهید در هوای اتاق بماند.

خشک کردن با مایکروفر

مثل روش‌های قبل، میوه‌ها را شسته، قاچ کرده و هسته‌هایش را جدا کنید. سپس با دادن برش‌هایی که خیلی نازک نباشد، در ظرف مخصوص مایکروفر بچینید. مایکرو را روی درجه یخ زدا یا همان defrost گذاشته و روی 30 دقیقه زمان بدهید. پس از گذشت نیم ساعت از مایکرو خارج کنید. اگر خشک‌تر دوست دارید به مدت 5 الی 10 دقیقه دیگر هم در این حالت دوباره زمان بدهید و بگذارید خشک شود.

خشک کردن با دستگاه میوه خشک کن

 در اینجا هم تمام مراحل چیدمان را مثل روش‌های قبل انجام می‌دهیم. فقط حواستان باشد فضای کافی برای عبور هوا بین میوه‌ها قرار دهید. عموما در این روش دمای دستگاه را روی 57 درجه به مدت 12 ساعت تنظیم می‌کنند. بهتر است با توجه به مدل دستگاه، زمان و میزان حرارت تنظیم شود.

خواص برگه زردآلو

قبل از دانستن نکات خرید برگه زردآلو خوب است با خواص آن آشنا شویم. خواص بسیار زیادی برای این خشکبار پرطرفدار ذکر شده است. در اینجا به توضیح برخی از این خواص می‌پردازیم. از جمله این خواص عبارتند از:

 • محافظت در برابر سرطان
 • کمک به دستگاه گوارش
 • درمان یبوست و ملین طبیعی
 • کمک به کاهش کلسترول بد در بدن
 • درمان کم خونی
 • مؤثر در کاهش وزن
 • تقویت استخوان‌ها به دلیل کلسیم موجود در آن
 • حفظ تعادل سطح مایعات بدن به دلیل وجود سدیم و پتاسیم
 • کمک به عضله سازی مخصوصا در ورزشکاران
 • پیشگیری از خونریزی زیاد و کمک به لخته شدن خون به دلیل وجود ویتامین K

نکات خرید برگه زردآلو

ز

خوب است نکات خرید برگه زردآلو را بدانیم تا بتوانیم خریدی بهتر داشته باشیم. برای نگهداری برگه‌های زردآلو باید مثل تمام خشکبار‌ها، آن‌ها را در جای خشک و خنک قرار دهید. گاهی ممکن است برگه زردآلوی خریداری شده شما تغییر رنگ داده و سیاه شده باشد. از عوامل اصلی این تغییر رنگ، نامرغوبی و سالم نبودن زردآلویی است که از آن استفاده شده است.

از دیگر عوامل این سیاه شدن راآفتاب سوخته شدن میوه خشک می‌توان بیان کرد. مدت زمان خشک کردن میوه در آفتاب، 3 الی 4 روز بوده و هر چه بیش‌تر بماند سیاه‌تر می‌شود. بسته به شرایط نگهداری، بین 6 الی 12 ماه می‌توان آن را ذخیره کرد. البته اگر در فریزر قرار گیرد، بین 12 تا 18 ماه قابل نگهداری خواهد بود. البته توجه شود پس از خروج از فریزر به سرعت مصرف شود چون ممکن است زود خراب شود.

اگر زردآلو‌ها به درستی خشک نشده باشند و شما آن‌ها را در جای خشک و خنک نگه دارید، هیچ فایده‌ای ندارد. در این صورت ظاهر آن‌ها سیاه شده و بوی خاصی می‌گیرد.

سخن آخر

در این متن سعی کردیم شما را با خواص، طرز تهیه، روش‌های نگهداری و نکات خرید برگه زردآلو آشنا کنیم. قبل از خرید این محصول باید از کیفیت و مرغوبیت آن اطمینان حاصل شود. تا جای ممکن از خرید محصولاتی که با گوگرد و تیزاب درست شده‌اند بپرهیزید.

امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشد. اگر به دنبال خریدی راحت و مطمئن هستید، پیشنهاد ما به شما عزیزان و همراهان گرامی، سایت باطنی مارکت است. فروشگاه ما با در نظر گرفتن تمامی موارد بهداشتی هنگام تهیه این محصول ضمن در نظر گرفتن کیفیت ویژه این محصولات، انتخاب مناسبی خواهد بود.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
نکات خرید برگه زردآلو

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها