دسته کالاها
10 نمونه از مهم ترین نکات خرید نخود که کم تر کسی از آن اطلاع دارد
فهرست این مطالب
نکات خرید نخود
اولین امتیاز

در صورتی که بخواهیم خریدی مطمئن و با کیفیت داشته باشیم بایستی نکات خرید نخود را رعایت کنیم. پارامترهایی وجود دارند که برای تشخیص نخود مرغوب باید به آن‌ها توجه کرد. ایرانی و خارجی بودن، ارگانیک بودن، محل برداشت، سایز و تاریخ تولید و انقضا برخی از این پارامترها هستند. از دیگر نکاتی که بر کیفیت این حبوبات تأثیر گذارند تازگی، تمیز و پاک شده بودن، زود پز یا دیر پز بودن، رنگ، عدم وجود آفت و حشره و استفاده نکردن از مواد نگهدارنده را ‌می‌توان نام برد. نوع کاربردی که ‌می‌خواهید نخود را برای آن مصرف کنید نیز در انتخاب بهتر شما تأثیر گذار است.

مشکلی که در مصرف حبوبات، اکثر افراد با آن رو به رو ‌می‌شوند نفخ پس از مصرف است. خوشبختانه راه‌هایی برای از بین بردن نفخ وجود دارد و ‌می‌توان با خیال راحت این محصول مقوی را مصرف و از فوایدش بهره مند شد. در این مقاله سعی داریم شما را با نکات خرید نخود آشنا کنیم تا بتوانید خریدی مناسب، مقرون به صرفه و باکیفیت را داشته باشید.

مهم‌‌ترین نکات خرید نخود

1) توجه به خارجی یا ایرانی بودن نخود

یکی از نکات خرید نخود توجه به ایرانی و خارجی بودن آن است. این حبوبات در کشور، بیش‌‌تر از مقداری که در سال مورد نیاز مردم است تولید ‌می‌شود. تولید فراوان و کیفیت بالا موجب شده که صادرات فراوانی از این محصول صورت گیرد. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت، میزان صادرات کاهش یافته و در عوض با افزایش واردات انواع خارجی آن روبه رو هستیم. عواملی هم چون مکانیزه نبودن، برداشت به شیوه‌های سنتی و استفاده نکردن از بذرهای اصلاح شده باعث ‌می‌شوند هزینه‌های کاشت، نگه داری و برداشت بالا رفته و کشاورزان محصولات خود را با قیمت بالاتری عرضه کنند.

از این رو واردات نخود از کشورهایی نظیر روسیه، کانادا، آرژانتین، استرالیا، اتیوپی، هند و آمریکا صورت ‌می‌گیرد که با قیمت‌های مناسب‌‌تری نسبت به محصولات ایرانی در بازار دیده ‌می‌شوند. درست است که این ارقام خارجی از قیمت مناسب‌‌تری نسبت به تولیدات داخلی برخوردارند ولی از لحاظ کیفیت و طعم فاصله زیادی با آن‌ها دارند. از این رو در هنگام خرید توجه به این که محصول مورد نظر ایرانی است یا خارجی در طعم و کیفیت غذا بسیار تأثیرگذار است.

2) سایز نخود

توجه به سایز از دیگر نکات خرید نخود است. این محصولات در سایزهای مختلف 4، 5، 6، 7، 8، 9 و 10 تولید ‌می‌شوند. محصولات ایرانی که عرضه ‌می‌شوند در 4 دسته زیر قرار دارند:

نخود تک خان

درشت‌‌ترین و مرغوب‌‌ترین انواع ایرانی بوده که از لحاظ ظاهری و سایز حدود 10 میلی متر است. نخود تک خان به دلیل قیمت بالا در بازار یافت نمی‌شود و آن را جهت صادرات به کار ‌می‌برند.

نخود دو خان

محصولات سایز 8 و 9 میلی متری را به نسبت مساوی با یک دیگر ترکیب کرده و نخود دو خان حاصل ‌می‌شود.

نخود سه خان

از ترکیب شدن مساوی محصولاتی که سایزهای 7، 8 و 9 را دارند نخود سه خان به دست ‌می‌آید.

نخود فلافلی

نخود فلافلی

ریزترین نوع عرضه شده در بازار نوع فلافلی است که سایز آن حدودا 4 تا 6 میلی متر است و به نخود بومی نیز شناخته ‌می‌شود.

عاملی که بر کیفیت این محصولات تأثیر به سزایی دارد سورت بودن و یک اندازه بودن دانه‌ها است. برای تشخیص این موضوع کافی است یک لایه از آن را کف دست قرار دهیم. بدین ترتیب سورت بودن دانه‌ها به راحتی تشخیص داده ‌می‌شود. با توجه به نکات گفته شده ‌می‌توان دریافت که از بین محصولاتی که در بازار یافت ‌می‌شوند دو خان به دلیل درشت‌‌تر بودن سایز و یک دستی بیش‌‌تر از کیفیت بالاتری برخوردار است. پس سورت بودن محصول یکی دیگر از نکات خرید نخود است که باید به آن توجه کرد.

3) زمان لازم برای پخت نخود

به عقیده اکثر افراد زود پز بودن و یا دیر پز بودن از مهم‌‌ترین نکات خرید نخود است. در صورتی که از حبوبات دیر پز در طبخ غذا استفاده شود ممکن است سایر مواد اولیه در تهیه غذا به پختگی کامل رسیده باشند ولی مغز نخود هم چنان سفت باشد. به همین دلیل باید مدت زمان بیش‌‌تری غذا بر روی اجاق بماند که این عامل باعث خواهد شد که سایر مواد ظاهر و کیفیت خود را از دست دهند.

4) رنگ نخود

نخود سیاه

عامل دیگری که از مهم‌‌ترین نکات خرید نخود بوده و بسیاری از افراد از آن هیچ اطلاعی ندارند رنگ آن است. این حبوبات از لحاظ رنگ در سه گروه جای ‌می‌گیرند:

  • نخود سفید
  • نخود زرد
  • نخود سیاه

محصولات سیاه و زرد ارقام لپه‌‌ای به شمار آورده ‌می‌شوند. برداشت نوع زرد از آذربایجان غربی و نوع سیاه از همدان صورت ‌می‌گیرد. نوع سفید علاوه بر کرمانشاه از استان‌های همدان و لرستان نیز به طور وسیع برداشت ‌می‌شود منتها محصولات تولیدی این استان‌ها از لحاظ مرغوبیت با محصول کرمانشاه قابل رقابت نیستند. محصولات استان‌های همدان و لرستان به رنگ سفید نبوده و کمی به رنگ‌های سبز و یا زرد متمایل هستند. هم چنین یک دستی رقم کرمانشاه را نیز ندارند.

5) محل برداشت نخود

از دیگر نکات خرید نخود محل کشت محصول است. این حبوبات در کشور ما از قدمت بالایی برخوردار بوده و اکثر استان‌ها به کشت آن ‌می‌پردازند. اما محصولاتی که از استان‌های کرمانشاه و یا لرستان برداشت ‌می‌شوند از کیفیت منحصر به فردی برخوردارند. از این رو بیش‌‌تر محصولاتی که در بازار عرضه ‌می‌شود از این دو استان هستند.

یکی از نکاتی که حتما باید به آن اشاره شود این است که کیفیت محصولات کرمانشاه نسبت به لرستان نیز بالاتر بوده و به حدی مرغوبیت دارد که مورد تقاضای همه خریداران داخلی و خارجی است. هر چند قیمت این محصول ایرانی نسبت به رقبای خارجی بالاتر است ولی کیفیت و طعم فوق العاده نخود کرمانشاه موجب شده که استقبال فراوانی چه در داخل و چه در بازارهای خارجی از آن صورت گیرد.

6) بررسی تاریخ انقضا نخود

بررسی تاریخ انقضا یکی از مهم‌‌ترین نکات خرید نخود است. در صورتی که قصد دارید این محصول را به صورت بسته بندی شده خریداری کنید حتما تاریخ تولید و انقضای آن را مورد بررسی قرار دهید و اگر آن را به صورت فله‌ای می‌خرید از زمان تولید آن مطلع شوید. هرچند این محصول نسبت به سایر حبوبات مقاومت بیش‌‌تری دارد با این حال از زمان ماندگاری مشخصی برخوردار است و مانده شدن آن موجب کم شدن کیفیت خواهد شد. پس بهتر است محصولاتی تازه و امسالی را مصرف کنید.

7) توجه به شکل و ظاهر نخود

یکی از نکات خرید نخود توجه کردن به شکل و ظاهر آن است. هرگونه تغییر به وجود آمده در رنگ، دیده شدن سوراخ، پوک بودن، خرد شدگی و شکستگی دانه‌ها از نشانه‌های فاسد شدن و بی کیفیت بودن محصول است. آثار آفت زدگی نباید در دانه‌ها دیده شود. بر سطح محصولات مرغوب گرد و خاک دیده نمی‌شود و نیز تمامی نخاله‌های آن پاک شده و تمیز هستند.

جهت تشخیص دادن موارد گفته شده بایستی یک مشت از آن را برداشته و به اندازه یک لایه بر کف دست قرار دهیم و نکات گفته شده در آن را بررسی کنیم. در صورتی که قصد خرید محصولات بسته بندی شده را دارید جهت تشخیص دادن وجود آفت، بسته را در یک دست گرفته و ضرباتی را با انگشت دست دیگر به آن وارد کنید. در صورت وجود حشرات، به طرف نایلون می‌آیند و ‌می‌توان آن‌ها را دید.

8) نوع کاربرد نخود

نوع کاربرد نخود

نوع کاربرد و غذایی که ‌می‌خواهید محصول مورد نظر را در آن استفاده کنید از نکات خرید نخود است. در صورتی که بخواهید برای تهیه غذایی همانند فلافل و یا غذاهایی که ظاهر و اندازه حبوبات اهمیتی ندارد از آن استفاده کنید بهتر است که سایزهای کوچک که 4 تا 6 میلی متر بوده و به بومی معروف هستند را خرید کنید. تولید کنندگان عمده فلافل جهت مقرون به صرفه بودن، محصولات روسی سایز 5 و یا نخود فرنگی خشک روسی را نیز به کار ‌می‌برند.

اگر بخواهید در پخت محصولاتی همانند آبگوشت و یا آش که سایز و ظاهر اهمیت دارد و بر کیفیت غذا مؤثر است از آن استفاده کنید محصولاتی که سایز بزرگ‌‌تری داشته جهت خرید مناسب هستند. عرضه شدن انواع مختلفی از سایزها در این گونه از حبوبات باعث شده است که استفاده‌های متفاوتی از آن صورت گیرد. برخی از موارد کاربرد این محصول عبارتند از:

  • تهیه انواع نخودچی
  • استفاده در کنار سایر حبوبات در برخی غذاها همانند آش و آبگوشت
  • استفاده در غذاهایی که ماده اصلی آن نخود است نظیر فلافل و یا حمص
  • ساخت بعضی از داروهای سنتی

9) در نظر گرفتن عدم استفاده از مواد نگهدارنده نخود

عدم استفاده از مواد نگه دارنده یکی دیگر از نکات خرید نخود است که اهمیت زیادی دارد. همان طور که ‌می‌دانید محصولات بسته بندی شده حاوی مواد نگه دارنده هستند پس پیشنهاد ‌می‌شود که نخود فله‌‌ای را خریداری کنید. محصولات فله‌‌ای عاری از هر گونه مواد نگه دارنده بوده و به سلامتی بدن هیچ گونه ضرری را وارد نمی‌کنند.

10) در نظر گرفتن ارگانیک بودن نخود

ارگانیک بودن محصول یکی از مهم‌‌ترین نکات خرید نخود محسوب ‌می‌شود. محصولات ارگانیک کیفیت به مراتب بهتری نسبت به غیر ارگانیک‌ها دارند. سؤالی که شاید در ذهن بسیاری از افراد به وجود بیاید این است که به چه محصولاتی ارگانیک گوییم؟ در زمین‌هایی که محصولات ارگانیک کاشته ‌می‌شوند طی سه سال اخیر از هیچ مواد شیمیایی و سم‌هایی که برای از بین بردن آفت‌های گیاهی به کار برده ‌می‌شود استفاده نشده است. یعنی از سمومی که برای از بین بردن علف‌های هرز و قارچ‌ها به کار برده ‌می‌شوند استفاده نمی‌شود و جهت تقویت، تنها مواد طبیعی هم چون کمپوست‌های گیاهی را به کار ‌می‌برند. آبیاری زمین‌هایی که نخود ارگانیک در آن کاشته ‌می‌شود نباید طی سه سال گذشته با آب فاضلاب باشد.

از نکات حائز اهمیت این است که آبیاری با کمک آب فاضلاب آلودگی بسیاری دارد و ‌می‌تواند به تولید محصولاتی مضر منجر شود. مورد بعدی که برای محصولات ارگانیک رعایت ‌می‌شود این است که در ترکیبات این حبوبات اصلاحات ژنتیکی را انجام نمی‌دهند و از مواد و گازهایی که برای رشد سریع‌‌تر در دسترس است استفاده نمی‌کنند. به دلیل رعایت کردن این شرایط برای تولید محصولات ارگانیک، این قبیل محصولات به میزان کم‌‌تری در بازار وجود دارند و از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

راه‌های از بین بردن نفخ نخود

با رعایت نکات خرید نخود محصولی باکیفیت برای پخت انواع غذاها در اختیارتان خواهد بود. موضوعی که قبل از طبخ این حبوبات اهمیت ویژه‌‌ای دارد از بین بردن نفخ آن‌ها است. برخی از این روش‌ها به شرح زیر هستند:

خیساندن نخود

خیساندن نخود

یکی از بهترین و رایج‌‌ترین روش‌ها برای کاهش نفخ ناشی از حبوبات خیساندن آن است. به این صورت که آن را در آب ‌می‌ریزیم و 12 الی 24 ساعت صبر ‌می‌کنیم. در طی این مدت بایستی هر 2 ساعت یک بار آب آن عوض شود. بدین ترتیب گاز حبوبات به میزان بسیار زیادی از بین خواهد رفت. تنها مشکل این روش مدت زمان بالای آن بوده که گاهی فرصت کافی برای انجام این کار نیست. در صورتی که بخواهید نفخ به صورت کامل برطرف شود بایستی پس از مرحله خیساندن آن را نیم پز و مجدد آب آن را عوض کنید. فقط باید بدانید که با این کار مقداری از ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست ‌می‌رود.

به کار بردن خیار

اگر زمان کافی برای خیساندن حبوبات را ندارید این روش مناسب‌‌ترین روش است. نخود را خیسانده و سپس یک خیار نصف شده را داخل آن قرار دهید. حال پس از گذشت یک ساعت آب آن را بریزید. با استفاده از این روش مقدار قابل قبولی از نفخ آن گرفته خواهد شد.

به کار بردن بیکینگ پودر

حبوبات را خیسانده و داخل آب آن بیکینگ پودر بریزید. به کار بردن این ماده در کم شدن نفخ تأثیر خوبی دارد ولی از نکاتی که حتما باید به آن توجه کنید این است که بیکینگ پودر موجب ‌می‌شود که ویتامین‌های گروه ب از بین روند.

سخن آخر

شاید تا به حال کم‌‌تر کسی به نکات خرید نخود توجه کرده باشد ولی باید بدانید عوامل گوناگونی بر کیفیت این محصولات مغذی تأثیر‌گذار هستند. آشنایی با پارامترهای تأثیرگذار بر کیفیت این محصول باعث ‌می‌شود که بتوان نخود با کیفیت را از محصولات نامرغوب تشخیص داد و خریدی مطمئن و مطابق با نیاز داشت. بیش‌‌تر این پارامترها از روی ظاهر محصول قابل بررسی و تشخیص هستند. با آگاهی داشتن از آن‌ها و رعایت نکات لازم ‌می‌توانید این حبوبات دوست داشتنی را به درستی انتخاب و در برنامه غذایی خود قرار دهید و از فواید بی شمار آن‌ها در سلامتی بهره مند شوید.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
10 نمونه از مهم ترین نکات خرید نخود که کم تر کسی از آن اطلاع دارد

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها