دسته کالاها
لیمو عمانی کامل بخریم یا مغز لیمو عمانی
فهرست این مطالب
مغز لیمو عمانی
اولین امتیاز

لیمو عمانی بر خلاف تصور، هیچ ربطی به کشور عمان ندارد. در اصل، این کشور هیچ گونه مرکبات معروفی نداشته و لیمو عمانی از شهر امان پایتخت کشور اردن نشأت می‌گیرد. در واقع این گیاه، بومی و خاص آسیای جنوبی است ولی در کشورهای آمریکای لاتین هم کشت می‌شود. محل کشت این محصول در ایران، مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور از جمله: جهرم، میناب، شیراز، جیرفت، کهنوج و بندرعباس است.

میوه اصلی تشکیل دهنده این محصول، لیمو ترش بوده که آن را با روش‌های مختلف به لیمو عمانی تبدیل می‌کنند. خشک شده لیمو ترش را به چند حالت مورد استفاده قرار می‌دهند:

 1. لیمو عمانی کامل
 2. لیمو عمانی پوست کنده که به لیموی توپی معروف است.
 3. مغز لیمو عمانی
 4. پودر لیمو عمانی

در اصل، این محصولات به دست آمده از لیمو ترش، از خانواده خشکبار مرکبات به شمار می‌رود. به طور کلی لیموها به دو رنگ تیره و روشن در بازار موجود است. از نوع تیره، در قدیم بیش‌تر برای خورشت سبزی استفاده می‌کرده‌اند. البته هنوز هم برای آشپزی، مخصوصا قرمه سبزی استفاده می‌شود. کاربرد نوع روشن هیچ مانعی ندارد. اما نوع تیره را امروزه بهتر است مصرف نکنیم. زیرا در اکثر مواقع به آن‌ها رنگ می‌زنند. پس توصیه به مصرف آن نمی‌شود. البته اگر لیموی روشن را به مدت بیش‌تری در معرض آفتاب قرار دهند، پوست آن تیره شده و تبدیل به لیموی سیاه می‌شود.

لیمو عمانی

این محصول، یکی از چاشنی‌های خوشمزه و ترش در غذاهای ایرانی است. در بازار دو نوع از این محصول وجود دارد:

 • نوع ایرانی
 • نوع خارجی

نوع ایرانی بسیار خوش طعم و عطر بوده و پوستی نازک دارد. این محصول بیش‌تر سمت میناب و جهرم کشت می‌شود. البته همان طور که توضیح دادیم، در مناطق دیگری هم کشت می‌شود.

نوع خارجی آن به لحاظ ظاهری، درشت، سفید و لوکس است. اما هیچ گاه به لحاظ طعم و مزه به پای انواع ایرانی نمی‌رسد. کشور ایران از عمده تولید کنندگان آن در دنیا به شمار می‌رود. میوه تازه آن، خردلی رنگ و بسیار ترش مزه است. این خشکبار مرکب، در طب سنتی به عنوان پادزهر سموم خانگی کاربرد دارد. از این چاشنی می‌توان در طبخ انواع غذاها، دمنوش‌ها و طعم‌دار کردن چیپس و پولکی استفاده کرد.

خواص مغز لیمو عمانی

 

مغز لیمو عمانی

لیمو ترش را می‌توان به دو صورت با پوست و بدون پوست خشک کرد. محصول پوست کنده شده ظاهری جذاب‌تر داشته و تلخی پوست آن در غذا حس نمی‌شود. البته اگر می‌خواهید چاشنی و ادویه غذای شما اصلا تلخی نداشته باشد، باید از مغز لیمو عمانی استفاده کنید. لیموها چه با پوست و چه بدون پوست، چون دارای هسته هستند، با خوردن آن‌ها کمی تلخی احساس می‌شود.

مغز لیمو عمانی چون هسته و پوسته‌هایش جدا شده، هیچ نوع تلخی در آن احساس نمی‌شود. حتی با مصرف آن در غذا، ترشی خاصی ایجاد می‌شود. بعضی افراد مصرف لیمو عمانی درسته را بیش‌تر ترجیح می‌دهند. اما گاهی برخی اصلا دوست ندارند در غذاهایشان تکه‌های لیمو دیده شود. در اینجا توصیه به مصرف مغز لیمو عمانی و پودر آن می‌شود. مغز لیمو عمانی به عنوان یک چاشنی ترش خالص و بدون تلخی در اکثر غذاهایی که نیاز به این محصول دارد، کاربرد فراوانی دارد.

خواص مصرف مغز لیمو عمانی

لیمو و مغز لیمو عمانی، خواص زیادی دارد. از جمله این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشتها آوری
 • کاهنده فشار خون
 • سرشار از اسید فولیک و آهن، کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم
 • سرشار از ویتامین‌های: C و D
 • برطرف کننده برخی از ناراحتی‌های معده
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کاهش ابتلا به پوکی استخوان
 • بهبود مشکلات ناشی از سرماخوردگی
 • کاهش خستگی بدن و جبران کمبود انرژی در آن
 • ضد میکروب طبیعی

البته باید یادآور شد که مصرف زیاد مغز لیمو عمانی و به طور کلی لیمو ترش و مشتقات آن، برای اعصاب ضرر زیادی دارد. پس نباید در مصرف آن‌ها زیاده‌روی کرد.

طرز تهیه مغز لیمو عمانی

برای تهیه مغز لیمو عمانی، ابتدا باید لیمو ترش تازه را خشک کرد. برای تهیه این محصول، می‌توان از سه روش استفاده کرد:

 • خشک کردن در آفتاب
 • خشک کردن در فر
 • خشک کردن با دستگاه میوه خشک کن

خشک کردن در آفتاب

در این روش، به یک کیلو لیمو ترش (بهتر است شیرازی باشد)، یک لیوان سرکه، یک لیوان آب و کمی نمک نیاز است. ابتدا لیمو ترش‌ها را شسته و روی آن‌ها نمک می‌پاشیم. یک شبانه روز آن‌ها را در این حالت رها کنید. پس از آن آبکشی کرده و در قابلمه‌ای دیگر، آب و سرکه را بجوشانید. سپس لیموهای تازه را به مدت 10 دقیقه در مواد در حال جوش قرار دهید. آب و سرکه جوشیده شده را دور نریزید و در کناری نگه دارید. لیموهای جوشیده شده را با آب سرد، آبکشی نمایید. دوباره لیموها را داخل آب و سرکه به مدت 5 دقیقه دیگر بجوشانید. بار دیگر با آب سرد آبکشی نمایید.

پس از خنک شدن، تعدادی سوراخ در آن‌ها ایجاد کنید. به مدت 5 روز زیر نور آفتاب قرار دهید. پس از آن در سایه به مدت 5 روز دیگر اجازه دهید تا کاملا خشک شود. در این مدت باید به صورت روزانه، لیموها را زیر و رو کرد. می‌توانید به جای نمک از سرکه استفاده کنید.

خشک کردن در فر

برای این منظور، باید فر را در پایین‌ترین درجه ممکن قرار داد. در کف سینی فر هم باید کاغذ مخصوص پهن کرده و لیموهای ورقه شده را روی آن چید. سینی را به همراه مواد درون آن به مدت 4 ساعت در فر قرار دهید. در این روش هم باید هر ساعت مواد را زیر و رو کنید. پس از آن فر را خاموش کرده ولی سینی را از آن خارج نکنید. تا یک شبانه روز مواد را در همین حالت قرار دهید.

خشک کردن با دستگاه میوه خشک کن

استفاده از این روش نسبت به دو روش دیگر، مزایایی دارد. از جمله اینکه دیگر نیازی به زیر و رو کردن مواد حین خشک شدن نیست. دیگر اینکه گرد و غبار، روی مواد در حال خشک شدن مثل روش آفتابی، نمی‌نشیند. در این روش کافیست میوه‌ها را به خوبی شسته و به مدت یک شبانه روز در آب خیس کنید. مثل تمامی روش‌ها، چندین مرتبه آب آن‌ها را عوض کنید. پس از آبکش کردن، میوه‌ها را اسلایس کرده و با فاصله روی طبقات سینی دستگاه قرار دهید.

حرارت دستگاه را روی 125 درجه تنظیم کنید. به مدت 10 ساعت اجازه دهید در این دما خشک شود. برش اسلایس‌ها بهتر است از قطر 2 تا 5 میلی متر باشد. تنها در این صورت می‌توانید پس از خشک شدن، هسته‌های آن‌ها را به راحتی خارج کنید. از این اسلایس‌های خشک شده در تهیه انواع چای و دمنوش می‌توان استفاده کرد.

انواع مغز لیمو عمانی

نکات قابل توجه

برای تهیه لیمو و مغز لیمو عمانی باید به یک سری از نکات توجه داشت. از جمله نکات قابل توجه در این زمینه عبارتند از:

 1. زیر و رو کردن محصولات حین خشک شدن، سبب می‌شود تا هوا و دمای مناسب به همه جای میوه‌ها برسد. در این حالت به صورت یکنواخت و به یک اندازه، خشک می‌شوند.
 2. تعویض آب لیموهای تازه بعد از شسته شدن، در طی 24 ساعت اولیه، سبب می‌شود تا تلخی پوسته آن‌ها گرفته شود.
 3. برای داشتن یک چاشنی ترش مزه و بدون تلخی باید هسته‌های آن‌ها را جدا کرد.
 4. خود پوست میوه، سبب می‌شود کمی تلخ مزه باشد. پس می‌توان برای داشتن یک چاشنی ناب و خالص، از مغز لیمو عمانی استفاده کرد. این مغزها را هم خودتان می‌توانید تهیه کنید و هم به صورت آماده از فروشگاه‌ها خریداری کنید. درست کردن مغز لیمو عمانی در منزل، ممکن است بسیار وقت‌گیر باشد. مخصوصا در زندگی‌های امروزی که اکثر بانوان شاغل هستند. از این رو توصیه می‌شود آن‌ها را به صورت آماده از مغازه‌ها تهیه کنید.
 5. این خشکبار فرآوری شده را، چه با پوست و چه بدون پوست، می‌توان به پودر تبدیل کرد. پودر آن را به عنوان ادویه در چاشنی غذاها استفاده می‌کنند. برای تهیه این محصول به صورت پودر نیز هم می‌توان در خانه تهیه کرد و هم می‌توان به صورت آماده خریداری کرد.

در هر صورت نکته مهم و قابل توجه در این زمینه، جدا شدن هسته‌ها به صورت کامل از میوه است. یعنی اگر ذره‌ای از هسته‌ها هنگام آسیاب شدن داخل مواد شود، پودر تولید شده تلخ خواهد شد.

تفاوت انواع مغز لیمو عمانی

سخن آخر

برای تهیه مغز لیمو عمانی، دانستن نکات گفته شده در متن بسیار حائز اهمیت است. در این محتوا سعی کردیم شما را با لیمو عمانی، مغز لیمو عمانی، خواص و طرز تهیه آن آشنا کنیم. زمانی که تفاوت کاربرد لیمو عمانی کامل و مغز لیمو عمانی را بشناسید، بهتر می‌توانید از آن در انواع غذاها استفاده کنید.

مهم‌ترین نکته در خرید این محصولات، تهیه آن‌ها از فروشگاه‌های معتبر است. فروشگاه باطنی مارکت، این محصول را به هر صورت که بخواهید در اختیار مشتریان عزیز و همیشگی خود قرار می‌دهد. انواع آن به صورت کامل، پوست کنده و مغز لیمو عمانی در فروشگاه وجود دارد. اگر به دنبال محصولات خاص و با کیفیت بالا هستید، حتما از فروشگاه باطنی مارکت خرید نمایید.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
لیمو عمانی کامل بخریم یا مغز لیمو عمانی

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها