دسته کالاها
برنج کامفیروزی؛ برنج مرغوب محلی شیراز
فهرست این مطالب
برنج کامفیروزی
اولین امتیاز

از مهم‌ترین غلاتی که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، برنج است. شاید نیمی از مردم جهان، از برنج به عنوان یک غذای اصلی یاد می‌کنند. در حال حاضر ده‌ها هزار نوع از این غله در جهان وجود دارد. از جمله برنج‌های مرغوبی که امروزه در بازار وجود دارد، می‌توان به برنج کامفیروزی اشاره کرد.

آنچه از اسناد موجود در باستان شناسی به دست آمده، برنج از 8200 تا 13500 سال پیش در جهان به وجود آمده است. اسناد باستان شناسی حاکی از آن است که این محصول توانسته از آسیای شرقی به آسیای جنوبی راه یابد. وقتی برنجی خریداری می‌کنید، بیش‌ترین انتظار شما از این محصول، طعم و عطر خوب و کیفیت آن است. در این راستا پیشنهاد ویژه ما به شما همراهان، خرید برنج کامفیروزی از فروشگاه باطنی مارکت خواهد بود.

در این بخش قصد داریم در مورد برنج کامفیروزی صحبت کنیم. اینکه این محصول در کجا کشت می‌شود و چرا به این نام نامیده شده است؟ آیا از طعم و عطر خوبی برخوردار است یا نه؟ آیا به لحاظ کیفیت با برنج‌های شمالی، دیگر برنج‌های ایرانی و یا حتی انواع خارجی رقابت می‌کند یا نه؟

کاشت برنج کامفیروزی

برنج کامفیروزی

می‌دانید که انواع برنج‌های ایرانی به لحاظ طعم و عطر و کیفیت در دنیا نظیری برای آن‌ها وجود ندارد. انواع این محصولات مثل:

 • شمالی که در خطه سرسبز شمال پرورش می‌یابد و انواع گوناگونی دارد.
 • عنبربو که در دو نوع شمالی و جنوبی کشت می‌شود و نوع جنوبی آن مرغوب‌تر است.
 • کامفیروز که در استان فارس به کشت می‌رسد.
 • لنجانی که در استان اصفهان کشت می‌شود.
 • قهوه‌ای
 • و…

این بخش را به معرفی برنج کامفیروزی اختصاص داده‌ایم. این محصول نوعی برنج است که در استان فارس به کشت می‌رسد. عطر آن بسیار زیاد و از طعم بی‌نظیری برخوردار است. در واقع شهرت خود را از همین طعم و عطرش دارد. بخش کامفیروز در شهرستان مرودشت در 120 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. جمعیت این منطقه چیزی حدود 45000 نفر ذکر شده است.

بیشتر مردمان این منطقه به کشت و تولید برنج در زمین‌های کشاورزی مشغولند. در واقع تولید برنج از شغل‌های اصلی آن‌ها به حساب می‌آید. اکثر کشاورزان در ناحیه کامفیروز و بالا دست سد درودزن شهرستان مرودشت شلتوک کاری دارند. اما در کنار آن گندم و برخی محصولات دیگر هم کاشته می‌شود. کاشت برنج در این منطقه از استان فارس، برای کشاورزان اولویت اصلی را دارد. اما در فصل آیش زمین‌ها سایر محصولات نیز کاشته می‌شود.

این محصول محبوبیت خاصی در بین مردمان این استان دارد. در بسیاری از شهر‌ها و روستا‌های استان فارس، هنگام میهمانی‌ها این برنج بر سر سفره‌های مردم خودنمایی می‌کند. اما آوازه آن تا دیگر شهر‌های کشور و حتی به خارج از کشور نیز رسیده است. در این باره این محصول طرفداران خاص خود را دارد. وقتی به اکثر فروشگاه‌ها وارد می‌شویم این محصول را در آنجا مشاهده می‌کنیم.

حتما می‌دانید که برنج لنجان در استان اصفهان به خاطر طعم و عطرش محبوبیت خاصی دارد. اگر بخواهیم نوع برنج کامفیروزی را معرفی کنیم باید گفت که بذر آن بسیار شبیه نوع لنجانی است. از لحاظ قیمت ، این محصول ارزان‌تر از نوع شمالی و گران‌تر از عنبربو در بازار وجود دارد.

فرصت‌های دیروز که امروزه به تهدید تبدیل شده‌اند

بحران برنج کامفیروزی شیراز

توضیحاتی درباره برنج و مخصوصا برنج کامفیروزی و نقش آن در اقتصاد و ذائقه و فرهنگ مردم استان فارس گفته شد. باید اشاره کنیم در سال‌های قبل، کشور ما و به خصوص این استان دارای آب نسبتا فراوانی بوده است. اما امروزه با بحران کم آبی مواجه هستیم. همان طور که می‌دانید کاشت برنج به آب بسیار فراوانی احتیاج دارد.

در شمال کشور به دلیل وجود آب فراوان و آب و هوای مرطوب، کشت این محصول به راحتی انجام می‌شود. اما در استان فارس و دیگر استان‌ها با بحران خشک سالی مواجه هستیم. پس کاشت برنج کامفیروزی شیرازی تهدیدی برای منابع آب زیر زمینی به حساب می‌آید. در واقع این نوع کشت در سال‌های پر آبی باعث توسعه و رونق اقتصاد در این مناطق بوده است.

در سال‌های پر آبی برای حفر یک چاه کشاورزی کافی بود چند متر از زمین کنده شود. کشاورزان به این روش در عرض چند ساعت به چاهی پر آب دسترسی پیدا می‌کردند. از این طریق می‌توانستند به راحتی مزارع و زمین‌های خود را آبیاری کنند. در این سال‌ها توسعه کشاورزی پیشرفت چشمگیری در استان فارس علی الخصوص در کشت برنج پیدا کرد.

همین عامل سبب شد تا مردم این خطه با کاشت برنج به سود سه برابری نسبت به دیگر محصولات برسند. اما متأسفانه با حفر بی رویه چاه‌ها و برداشت غیر اصولی آب، خشک‌سالی بر این استان چنبره زد. مخصوصا با تداوم خشک سالی در 10 سال گذشته، کاشت و برداشت برنج به تهدیدی بزرگ برای این منطقه تبدیل شد. در واقع ادامه این رویه از کشت، خیانتی بزرگ به نسل‌های آینده است. چون در این صورت سفره‌های آب زیرزمینی خالی می‌شود. پس آیندگان نه تنها در کشاورزی که حتی در معیشت روزانه با بی آبی مواجه می‌شوند.

در این هنگام پای دولت به میان می‌آید. یعنی دولت باید با حمایت به موقع خود از کشاورزان و آموزش درست در مورد کشت دیگر محصولات از این بحران جلوگیری کند. از جمله محصولات جایگزین در این ناحیه می‌توان به زعفران اشاره کرد. در هر حال امیدواریم با تدابیر مناسب در این زمینه از این محصول خاص بی بهره نمانیم.

خواص مصرف برنج کامفیروزی

خواص برنج کامفیروزی

مصرف برنج در آسیا و مخصوصا ایران از غذاهای محبوب و اصلی به شمار می‌رود. در برخی منابع طبع این محصول استان فارس را برخلاف نوع شمالی، گرم اعلام شده است. از جمله خواص برنج کامفیروزی به موارد زیر اشاره می‌شود:

 • پخت سریع‌تر نسبت به سایر محصولات مشابه خود
 • سرشار از ویتامین، پروتئین و بتا کاروتن: بسیار مفید برای بچه‌های در حال رشد
 • هضم آسان
 • کاهش فشار خون به دلیل تری گلیسرید‌های موجود در آن
 • افزایش انرژی به دلیل وجود کربوهیدرات
 • جلوگیری از سرطان به خاطر وجود ویتامین‌های A و C و ترکیباتی شبیه آنتی اکسیدان‌ها
 • پودر آن باعث درمان بعضی از بیماری‌های پوستی می‌شود.
 • آب آن مؤثر در درمان قرمزی پوست، تسکین خارش، التهاب‌های پوستی و کاهش سوزش پوست است.
 • قد کشیدن و با برکت بودن نسبت به برخی انواع ایرانی به دلیل ارگانیک بودن

مشخصات ظاهری برنج کامفیروزی

برنج کامفیروزی دارای ظاهری گرد و تو پر و کوتاه، با عطری خاص است که هر مصرف کننده‌ای را جذب خود می‌کند. این محصول به دلیل خواص فراوان و ارگانیک بودن به کشور‌های مختلف نیز صادر می‌شود. به لحاظ رنگ: هر چه شفاف و سفید‌تر، بی کیفیت‌تر و هر چه زرد‌تر و نیمه شفاف باشد از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

از لحاظ ظاهری: یک‌دست و هم اندازه باید باشد. برنج‌های کهنه، تیره‌تر و دارای رطوبت کم‌تری است. در نوع تازه هیچ اثری از شپشک نباید وجود داشته باشد. اگر روی مقداری از آن که کف دست خود ریخته‌اید، بدمید بوی عطر و تازگی از آن به مشام می‌رسد.

سخن آخر

انواع برنج‌ها با توجه به آب و هوا و محل کشت خود تولید می‌شوند. در اینجا مطالبی در مورد برنج کامفیروزی برای شما دنبال کنندگان سایت باطنی مارکت ارائه کردیم. برنجی که مرغوب باشد، وقتی به صورت خشک زیر دندان خود فشار دهید، نباید به راحتی خرد و شکسته شود. برنج اصل در آب ته نشین می‌شود. در صورتی که نوع تقلبی روی سطح آب شناور می‌ماند.

اگر قصد تهیه برنج کامفیروزی را به صورت عمده یا جزئی دارید، می‌توانید با خیال راحت از فروشگاه باطنی مارکت خرید کنید. امیدواریم توانسته باشیم جهت انتخابی آسوده و سریع، مطالب مفیدی ارائه کرده باشیم.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
برنج کامفیروزی؛ برنج مرغوب محلی شیراز

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها