دسته کالاها
6 مورد از ارزشمندترین خواص تخم شربتی که در سلامتی بدن تأثیر بسیاری دارند
فهرست این مطالب
خواص تخم شربتی
اولین امتیاز

این دانه گیاهی، کالری کم و ارزش غذایی بالایی دارد. خواص تخم شربتی به دلیل دارا بودن انواع مواد مغذی بسیار زیاد است. نکته‌‌‌ای که شاید اکثر افراد از آن هیچ اطلاعی نداشته باشند این است که به دلیل شباهت زیادی که به تخم ریحان دارد برخی آن را به اشتباه خریداری ‌‌می‌کنند. تخم ریحان نیز با قرار گرفتن در آب لعاب دار ‌‌می‌شود ولی از سایز بزرگ‌‌تری برخوردار است. هم چنین این دو دانه خواص متفاوتی را با یک دیگر دارند. تخم شربتی یکی از شربت های بسیار محبوب است که برای تهیه آن ‌‌می‌توان آن را با زعفران، خاکشیر و یا بیدمشک ترکیب کرد.

این نوشیدنی به خوبی ‌‌می‌تواند عطش را رفع کند، از این رو مصرف آن در ماه رمضان بسیار توصیه ‌‌می‌شود. این محصول علاوه بر مصارف نوشیدنی یک داروی گیاهی نیز به حساب ‌‌می‌آید. آشنایی با ارزش غذایی و خواص تخم شربتی ‌‌می‌تواند موجب شود که در خریدهایتان انتخاب آگاهانه‌‌تری داشته باشید و جهت درمان بیماری‌ها بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را راجع به ارزش غذایی، نحوه شست و شو، نحوه مصرف، خواص و موارد منع مصرف این دانه پر خاصیت با شما عزیزان به اشتراک قرار دهیم.

تخم شربتی چیست؟

گیاهی یک ساله است که بومی آمریکای مرکزی بوده و به صورت خودرو رشد ‌‌می‌کند. به ریحان شباهت بسیاری دارد منتها برگ‌ها و دانه‌های آن نسبت به ریحان ریزتر هستند. گیاه آن به نام‌های بادروج، اوقیمن، بورنگ، تره خراسانی، حوک و صریرا نیز شناخته ‌‌می‌شود. گل این گیاه به رنگ صورتی متمایل به قرمز است. با وجود این که گیاه آن تزیینی است ولی عمدتا جهت برداشت دانه و بهره‌مندی از خواص تخم شربتی از آن استفاده ‌‌می‌کنند. دانه‌های آن سیاه بوده و پس از این که در آب قرار گیرند لعاب دار شده و اطراف دانه‌ها را ماده‌‌‌ای ژله مانند احاطه ‌‌می‌کند. این دانه‌ها پس از جذب آب لغزنده شده و به خاکستری تغییر رنگ ‌‌می‌دهند.

مهم‌ترین خواص تخم شربتی

ارزش غذایی تخم شربتی

یک قاشق غذاخوری از این محصول که تقریبا معادل است با 14 گرم ارزش غذایی زیر را دارد:

 • کالری: 69
 • چربی: 4 گرم
 • کلسترول: 0
 • پتاسیم: 58 میلی گرم
 • سدیم: 2 میلی گرم
 • کربوهیدرات: 6 گرم
 • پروتئین: 2 گرم
 • کلسیم: 9 درصد
 • تیامین: 8 درصد
 • فسفر: 17 درصد
 • زینک: 18 درصد
 • مس: 15 درصد
 • آهن: 6 درصد
 • نیاسین: 9 درصد
 • سلنیوم: 14 درصد

اگر بخواهیم به طرز واضح‌‌تری ویتامین‌ها، مواد معدنی و خواص تخم شربتی را برای شما بازگو کنیم جالب است بدانید که:

 • آهن این محصول سه برابر آهنی است که در اسفناج یافت ‌‌می‌شود.
 • پتاسیمی آن دو برابر پتاسیمی است که در موز وجود دارد.
 • کلسیم این ماده غذایی پنج برابر کلسیمی است که در شیر موجود است.
 • ویتامین ث آن از ویتامین ث موجود در پرتقال هفت برابر بیش‌‌تر است.
 • امگا 3 که در آن وجود دارد 8 برابر امگا 3 ماهی سالمون است.

یکی از مواد معدنی موجود در این دانه شربتی بورون است که موجب جذب بهتر کلسیم توسط استخوان‌ها ‌‌می‌شود. بد نیست بدانید که حدود 20 درصد از وزن دانه‌های این محصول را اسیدهای چرب امگا 3 تشکیل ‌‌می‌دهند از این رو تغذیه کردن قلب و مغز از خواص ارزشمند آن است.

نحوه شستن تخم شربتی

جهت شستن ابتدا باید تخم ها را داخل یک ظرف پر از آب بریزید. برای جلوگیری از چسبیدن دانه‌ها به یک دیگر، به وسیله یک چنگال آن را هم زده و سپس اجازه دهید که ته نشین شوند. بعد از گذشت مدتی در صورتی که تخم شربتی تمیز نباشد و برگ و خاشاک در آن وجود داشته باشد روی آب آمده و ‌‌می‌توان آن‌ها را جدا کرد. برای چندین مرتبه این کار را انجام دهید تا زمانی که دیگر بر سطح آب چیزی مشاهده نشود.

حال آن را هم زده و درون یک ظرف دیگر بریزید به نحوی که شن و سنگ ریزه‌‌‌ای که در ته ظرف اول وجود دارد خارج نشود. این کار را چند بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که کاملا تمیز شده است. نکته‌‌‌ای که در شستن این محصول باید رعایت شود این است که تا قبل از این که دانه‌ها لعاب دار شوند شستن آن باید تمام شده باشد. حال ‌‌می‌توانید آن را میل کنید و از خواص تخم شربتی بهره‌مند شوید.

برخی از مهم‌‌ترین خواص تخم شربتی

بیش‌ترین خواص تخم شربتی

1) حفظ سلامت کبد

آنتی اکسیدان فلانوئید به فراوانی در این ماده غذایی وجود دارد. این آنتی اکسیدان حفاظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد را بر عهده دارد و هم چنین احتمال مبتلا شدن به سیروز کبدی و سرطان کبد را کم ‌‌می‌کند. از دیگر خواص تخم شربتی این است که در پاک سازی کبد نقش مهمی دارد. به دلیل انباشته شدن بیش از اندازه چربی در کبد، بیماری کبد چرب به وجود ‌‌می‌آید. جهت پیش گیری از این اتفاق بایستی با کمک تغذیه سالم، چربی خون را کم کرد.

فیبر که در تنظیم کلسترول و قند خون بسیار مؤثر است به مقدار زیادی در این دانه گیاهی وجود دارد. مواد موجود در دانه‌های آن جذب کلسترول را کاهش داده و از این رو مانع از تجمع بیش از اندازه چربی در کبد ‌‌می‌شود. دلیل دیگری که به واسطه آن کبد چرب اتفاق ‌‌می‌افتد بالا بودن قند خون است که مصرف این محصول به تنظیم قند خون کمک خواهد کرد. این تخم ها را ‌‌می‌توان با ترنجبین و یا خاکشیر ترکیب کرد و خواص آن بر حفظ سلامت کبد را دو چندان نمود.

2) حفظ سلامت پوست

رادیکال‌های آزادی که بر سطح پوست وجود دارند در صورتی که کنترل نشوند موجب به وجود آمدن چین و چروک بر پوست خواهند شد. همان طور که گفتیم آنتی اکسیدان به فراوانی در تخم شربتی موجود است و با رادیکال‌های آزاد مقابله ‌‌می‌کند. از دیگر خواص تخم شربتی روشن کردن پوست را ‌‌می‌توان نام برد. به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب در صورتی که به عنوان ماسک از آن استفاده کنید به روشن سازی پوست خود کمک کرده‌‌‌اید.

3) حفظ سلامت مو

تغذیه مو به وسیله پروتئین صورت ‌‌می‌گیرد و در صورتی که به میزان کافی به آن نرسد مو رشد کافی را نداشته و نیز ریزش مو رخ خواهد داد. یکی دیگر از خواص تخم شربتی کمک به درمان ریزش مو است. پروتئین، فسفر، فیبر، سدیم، امگا 3 و منگنز که برای سلامت مو مورد نیاز هستند به فراوانی در این گیاه دارویی وجود دارند.

4) افزایش انرژی بدن

از دیگر خواص تخم شربتی ‌‌می‌توان انرژی زایی آن را نام برد.  این محصول سرشار از فیبر، منگنز، پروتئین، فسفر و سدیم است که وجود این مواد برای افراد ورزشکار از اهمیت ویژه‌‌‌ای برخوردار است. در هنگام ورزش کردن به دلیل تعریق، بخش زیادی از آب بدن از دست ‌‌می‌رود. با مصرف این شربت ‌‌می‌توان این آب از دست داده را جبران و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری کرد.

از خواص دیگر این نوشیدنی این است که سوخت و ساز را افزایش داده و موجب ‌‌می‌شود افراد ورزشکار کالری بیش‌‌تری را بسوزانند. از طرف دیگر سرشار از فیبر است و از این رو افراد احساس سیری کرده و انرژی ورزشکار با همان کالری کم تأمین خواهد شد. وجود پروتئین نیز در عضله سازی ورزشکاران تأثیر به سزایی دارد. برای بهره مند شدن از خواص تخم شربتی در بدنسازی باید نیم ساعت قبل از ورزش آن را مصرف کرد.

5) کمک به بهبود خواب

خرید تخم شربتی و مصرف آن تأثیرات بسیار خوبی بر خلق و خو دارد و تنش‌های روزانه و استرس را کاهش ‌‌می‌دهد. منیزیم موجود در آن  با کم کردن میزان کلسترول در درمان بی خوابی بسیار مؤثر است. اسید آمینه تریپتوفان که در آن موجود است در تنظیم و کنترل خواب نقش به سزایی را دارد. از دیگر خواص تخم شربتی این است که مصرف آن برای افرادی که به دلیل تشنگی و یا گرسنگی از خواب بیدار ‌‌می‌شوند بسیار مفید است.

6) کمک به کاهش وزن

یکی از بارزترین خواص تخم شربتی تسریع در کاهش وزن است. انواع ویتامین‌ها، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 به فراوانی در آن وجود دارند از این رو سوخت و ساز بدن بالا رفته و به کاهش وزن کمک ‌‌می‌کند. در کنار کالری پایین فیبر زیادی دارد که موجب کاهش اشتهای فرد می‌شود. تخم های آن از قابلیت جذب آب برخوردار هستند از این رو هنگامی که مصرف شوند آب را در معده جذب کرده و حجمشان زیاد خواهد شد؛ به همین دلیل معده احساس پر بودن ‌‌می‌کند و از پرخوری پیش گیری ‌‌می‌شود. یبوست عامل دیگری در اضافه وزن است که یکی دیگر از خواص تخم شربتی این است که یبوست را برطرف ‌‌می‌کند.

زمان مناسب مصرف تخم شربتی

پرکاربردترین خواص تخم شربتی

برای بهره‌مند شدن از خواص تخم شربتی توصیه ‌‌می‌شود که آن را نیم ساعت قبل از وعده غذایی و یا در طول روز در مواقعی که احساس ضعف ‌‌می‌کنید مصرف کنید. هم چنین ‌‌می‌توان صبح‌ها به صورت ناشتا ترکیبی از تخم شربتی، آبلیمو و عسل را مصرف کرد، به این ترتیب در طول روز ریزه خواری نکرده، به دفع بهتر کمک ‌‌می‌شود و از فواید بی نظیر آن برای سلامتی بهره‌مند ‌‌می‌شوید.

موارد منع مصرف تخم شربتی

 • فیبر به مقدار زیادی در این ماده غذایی وجود دارد از این رو ممکن است در افرادی موجب نفخ شکم شود. در مصرف آن نباید زیاده روی کرد و بایستی روده فرصت کافی برای هضم و دفع را داشته باشد.
 • این محصول سرشار از ویتامین کا است. ویتامین کا نقش اساسی را در هنگام خونریزی در روند لخته شدن خون دارد. به همین دلیل احتمال دارد با داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین دچار تداخل شود.
 • مصرف بیش از حد این شربت موجب کاهش فشار خون خواهد شد که در نتیجه ضعف، کاهش بینایی و بی حالی را به دنبال خواهد داشت. از این رو افرادی که داروی ضد فشار را مصرف ‌‌می‌کنند بایستی در خوردن آن زیاده روی نکنند تا بتوانند از خواص تخم شربتی بهره‌مند شوند.
 • افرادی که بیماری عفونت معده و یا کرم معده و یا روده دارند از مصرف آن منع شده‌اند.
 • بیمارانی که مشکلات تیروئید و یا اختلالات هورمونی دارند نباید آن را مصرف کنند.
 • خانم‌های باردار باید تحت نظر پزشک این شربت را مصرف کنند زیرا این نوشیدنی ‌‌می‌تواند موجب تغییر میزان استروژن بدن شده و مشکلاتی را برای جنین و مادر به دنبال داشته باشد.
 • افرادی که در بلع مشکل دارند و کودکان زیر یک سال نباید آن را مصرف کنند.

سخن آخر

بهترین خواص تخم شربتی

این محصول در حقیقت تخم گیاهی است که به ریحان شباهت دارد و سرشار از انواع مواد مغذی است. از گذشته از آن جهت برطرف شدن عطش و رفع خستگی استفاده ‌‌می‌کردند. انواع ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان، فیبر و پروتئین به فراوانی در این شربت وجود دارد. از مهم‌‌ترین خواص تخم شربتی ‌‌می‌توان به تأمین انرژی و کاهش وزن اشاره کرد. از این رو ورزشکاران در حین تمرینات به فراوانی از آن استفاده ‌‌می‌کنند.

در این متن سعی کردیم با این داروی گیاهی، ارزش غذایی آن و خواص بی نظیرش آشنا شویم تا بتوانید جهت درمان بیماری‌های خود به درستی از آن استفاده کنید. با این وجود باید توجه کرد که زیاده روی در مصرف هر خوراکی ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
6 مورد از ارزشمندترین خواص تخم شربتی که در سلامتی بدن تأثیر بسیاری دارند

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها