دسته کالاها
8 نمونه از مهم ترین خواص باقلا که کم تر کسی از آن مطلع است
فهرست این مطالب
خواص باقلا
اولین امتیاز

باقلا از خانواده حبوبات بوده و منبع بسیار خوبی از فیبر و پروتئین است. در 100 گرم از این دانه حدود 26 گرم پروتئین یافت ‌می‌شود از این رو یکی از بارزترین خواص باقلا کمک به تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است. این دانه گیاهی که اسامی مختلفی چون باقالا، باقالی، باقلی و باقله نیز دارد در هنگام بهار در بازار عرضه ‌می‌شود. به دلیل این که همواره در تمامی فصول، محصول تازه در دسترس نیست آن را خشک ‌می‌کنند به این طریق ‌می‌توان در طول سال از آن در طبخ انواع غذاها استفاده کرد. جالب است بدانید که ارزش غذایی باقلا خشک از نوع تازه آن بیش‌تر است.

در تهیه انواع مختلفی از غذاها مانند باقلا قاتق، کوکوی باقلا، باقلا پلو و خورش باقلا ‌می‌توان از این محصول استفاده کرد و از خواص آن بهره‌مند شد. نوع تازه طبع سرد و تری دارد و نوع خشک شده از طبع سرد و خشکی برخوردار است. به دلیل داشتن طبع سرد توصیه ‌می‌شود که آن را همراه با شوید، مرزه، زیره، گلپر، میخک، دارچین، فلفل، آویشن، و یا پونه مصرف کنید. در این متن ‌می‌خواهیم شما را با ارزش غذایی و خواص باقلا آشنا کنیم تا با آگاهی بیش‌تری نسبت به این دانه خوراکی آن را در برنامه غذایی خود قرار داده و از فوایدش برای سلامتی بهره‌مند شوید.

مهم‌ترین خواص باقلا

ارزش غذایی باقلا

قبل از آن که بخواهیم در مورد خواص باقلا صحبت کنیم بایستی با ارزش غذایی و مواد مغذی موجود در آن آشنا شویم. در یک لیوان باقلای پخته شده مواد مغذی زیر وجود دارد:

 • انرژی: 187 کالری
 • پروتئین: 12.9 گرم
 • فیبر: 9.2 گرم
 • کربوهیدرات: 33.4 گرم
 • چربی: 0.7 گرم
 • منگنز: 0.7 میلی گرم (معادل با 36 درصد نیاز روزانه)
 • فسفر: 212 میلی گرم (معادل با 21 درصد نیاز روزانه)
 • آهن: 2.5 میلی گرم (معادل با 14 درصد نیاز روزانه)
 • تیامین: 0.2 میلی گرم (معادل با 11 درصد نیاز روزانه)
 • ریبوفلاوین: 0.2 میلی گرم (معادل با 0 درصد نیاز روزانه)
 • نیاسین: 1.2 میلی گرم (معادل با 6 درصد نیاز روزانه)
 • کلسیم: 61.2 میلی گرم (معادل با 6 درصد نیاز روزانه)
 • فولات: 0.177 میلی گرم (معادل با 44 درصد نیاز روزانه)
 • مس: 0.4 میلی گرم (معادل با 22 درصد نیاز روزانه)
 • منیزیم: 73.1میلی گرم (معادل با 18 درصد نیاز روزانه)
 • پتاسیم: 456 میلی گرم (معادل با 13 درصد نیاز روزانه)
 • روی: 1.7 میلی گرم (معادل با 11 درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین کا: 0.0049 میلی گرم (معادل با 6 درصد نیاز روزانه)
 • ویتامین ب 6: 0.1 میلی گرم (معادل با 6 درصد نیاز روزانه)
 • سلنیم: 0.0044 میلی گرم (معادل با 6 درصد نیاز روزانه)

همان طور که مشخص است با مصرف این خوراکی مقدار زیادی از نیاز روزانه بدن به فولات تأمین خواهد شد. از ویژگی‌های این ماده کمک به سوخت و ساز آمینو اسیدها، ساخت سلول‌ها و پیش گیری از کم خونی ‌می‌توان اشاره کرد. وجود این ماده جهت رشد کردن سلول‌های جدید حیاتی است. مصرف کافی فولات در طول دوران بارداری باعث ‌می‌شود احتمال به وجود آمدن اختلالات مادرزادی کاهش یابد. از دیگر خواص باقلا وجود آهن در آن است.

مصرف یک لیوان از آن 32 درصد از نیاز روزانه بدن به آهن را در آقایان و 14 درصد را در خانم‌ها تأمین خواهد کرد. ازوظایف این عنصر حمل اکسیژن و تقویت سیستم ایمنی بدن را ‌می‌توان نام برد. عنصر بعدی که به مقدار زیادی در این محصول یافت ‌می‌شود می‌توان به روی اشاره کرد. وجود این ماده جهت رشد طبیعی بدن حیاتی است. در صورتی که روی به میزان کافی به بدن نرسد سیستم ایمنی بدن ضعیف خواهد شد و نیز رشد ناقص سیستم عصبی یا تأخیر در رشد را به دنبال خواهد داشت. حال که با مواد مغذی موجود در این خوراکی آشنا شدیم برخی از خواص آن را برای سلامتی بیان خواهیم کرد.

برخی از مهم‌ترین خواص باقلا

بیش‌ترین خواص باقلا

1) کمک به کاهش عوارض ناشی از پارکینسون

سلول‌های مغزی که وظیفه تولید دوپامین را بر عهده دارند در افراد مبتلا به پارکینسون از بین ‌می‌روند. از این رو این افراد دچار عوارضی نظیر لرزش و اختلال‌های حرکتی خواهند شد. لوودوپا در ترکیبات داروهایی که این بیماران مصرف ‌می‌کنند وجود دارد. لوودوپا در بدن تبدیل به دوپامین‌های پیام رسان عصبی خواهند شد. در باقلا لوودوپا به فراوانی وجود دارد بنابراین از خواص آن به کم کردن عوارض ناشی از پارکینسون می توان اشاره کرد.

2) کمک به تقویت سیستم ایمنی

رادیکال‌های آزاد موجب آسیب رساندن به سلول‌های بدن خواهند شد. آنتی اکسیدان‌ها که به فراوانی در این خوراکی یافت ‌می‌شوند وظیفه مقابله با این رادیکال‌های آزاد را بر عهدا دارند. علاوه براین، آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون در باقالی وجود دارد که موجب پیش گیری از پیری زودرس خواهد شد. از این رو از دیگر خواص باقلا ‌می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

3) جلوگیری از ایجاد نقص‌های مادرزادی

کمک به سلامت رشدی جنین یکی از مهم‌ترین خواص باقلا در دوران بارداری است. فولاتی که در این خوراکی وجود دارد در تشکیل شدن سلول‌ها و اندام‌های حیاتی بدن تأثیر بسیاری دارد. مصرف کافی فولات توسط خانم‌های باردار موجب ‌می‌شود که از به وجود آمدن اختلالات و نقص در مغز و نخاع جنین پیش گیری شود.

4) تقویت استخوان‌ها

از دیگر خواص باقلا ‌می‌توان به حفظ سلامت استخوان‌ها اشاره کرد. مس و منگنز که از تحلیل رفتن استخوان‌ها جلوگیری ‌می‌کنند به مقدار زیادی در این حبوبات وجود دارند. وجود این دو عنصر جهت استحکام اسکلت استخوان حیاتی است. کمبود این دو ماده موجب ‌می‌شود کلسیم به میزان بیش‌تری دفع شده و تشکیل استخوان کاهش یابد. در طی دوران یائسگی استخوان‌های خانم‌ها ضعیف می‌شود. مصرف مکمل‌هایی نظیر منگنز، ویتامین دی، کلسیم و مس موجب بهبود توده‌های استخوانی آن‌ها خواهد شد. از این رو با مصرف باقلی که حاوی این عناصر است بخش زیادی از این مواد تأمین ‌می‌شود.

5) کنترل فشار خون

وجود مقادیر زیاد منیزیم و پتاسیم از دیگر خواص باقلا هستند. مواد مغذی موجود در این دانه به حفظ سلامت قلب کمک زیادی ‌می‌کنند. این منبع گیاهی سرشار از منیزیم و پتاسیم است که از عناصر حیاتی در گشاد کردن عروق هستند. با گشاد شدن عروق از فشار خون بالا پیش گیری خواهد شد و از مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی جلوگیری ‌می‌شود.

6) کمک به درمان کم خونی

یکی از مهم‌ترین خواص باقلا این است که مصرف این ماده غذایی ‌می‌تواند علائم بیماری کم خونی را بهبود دهد. وجود مقدار مناسب آهن ‌می‌تواند از بروز علائم کم خونی نظیر سرگیجه، ضعف، تنگی نفس، سر درد، و خستگی‌های مفرط جلوگیری کند. نکته‌ای که ذکر آن لازم است این است که جذب این عنصر در بدن از طریق ویتامین ث صورت ‌می‌گیرد. به همین دلیل با مصرف غذاهایی مثل مرکبات و فلفل دلمه در کنار باقالا ‌می‌توان به جذب بهتر آهن و درمان کم خونی کمک کرد.

7) کمک به کاهش وزن

همان طور که گفته شد حدود 13 گرم پروتئین و 9 گرم فیبر در یک پیمانه از باقلای پخته وجود دارد. در صورتی که میزان کالری موجود در آن تنها 187 کالری است. وجود پروتئین و فیبر باعث ‌می‌شود که فرد احساس سیر بودن داشته باشد و از این رو از پرخوری پیش گیری ‌می‌کند. پس از دیگر خواص باقلا کمک به کم شدن وزن و لاغری است.

8) تنظیم سطح کلسترول

از دیگر خواص باقلا ‌می‌توان به کاهش کلسترول بد اشاره کرد. فیبر موجود در این خوراکی از نوع محلول بوده که در کم کردن میزان کلسترول بسیار سودمند است. این فیبر هنگامی که آب را جذب ‌می‌کند ژله‌ای شده و از این رو منجر به حرکت بهتر غذا در روده ‌می‌شود. افراد سالم و یا افرادی که کلسترول بالایی دارند با دریافت فیبر، سطح کلسترولشان تنظیم خواهد شد. غذاهای سرشار از فیبر به کم شدن کلسترول بد کمک زیادی ‌می‌کنند. با مصرف میوه و سبزیجاتی نظیر این دانه گیاهی ‌می‌توان بخش زیادی از نیاز بدن به فیبر را تأمین کرد.

موارد احتیاط و منع مصرف

 • لوودوپای موجود در آن ‌می‌تواند منجر به کمبود ویتامین ب 6 شود از این رو نباید در مصرف آن زیاده روی کرد زیرا ممکن است در طولانی مدت باعث بروز علائم افسردگی شود.
 • افرادی که به بیماری فاویسم مبتلا هستند از مصرف باقالی منع شده اند و حتی توصیه ‌می‌شود از بو کردن آن نیز خودداری کنند.
 • برای پیش گیری از مبتلا شدن جنین به فاویسم خانم‌های باردار بایستی حد اعتدال در مصرف را رعایت کنند.
 • افرادی که قصد انجام آزمایش هپاتیت ب را دارند بهتر است که آن را روز قبل از آزمایش مصرف نکنند زیرا باعث ‌می‌شود جواب آزمایش خون اشتباه شده و هپاتیت ب به اشتباه مثبت نشان داده شود.

سخن آخر

برای بهره‌مند شدن از خواص باقلا لازم است که آن را در برنامه غذایی خود قرار دهیم. به دلیل عدم دسترسی به باقلای تازه در همه فصول ‌می‌توان نوع خشک شده آن را خریداری و در طبخ بسیاری از غذاها استفاده کرد. این محصول در غذاهای پرطرفداری هم چون سبزی پلو و شوید پلو به کار برده ‌می‌شود. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که این گونه محصولات را بایستی از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرد تا از تازگی و عدم وجود خرابی در دانه‌ها اطمینان داشته باشیم.

این منبع گیاهی به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد در پیش گیری از مبتلا شدن به بیماری‌ها و بهبود برخی آن‌ها بسیار سودمند است. فقط باید توجه کرد افراد مبتلا به فاویسم به هیچ عنوان آن را مصرف نکنند زیرا ‌می‌تواند عوارض بسیار شدیدی را به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین خواص آن ‌می‌توان به بهبود عوارض ناشی از پارکینسون اشاره کرد. با آگاهی داشتن نسبت به ارزش غذایی و خواص باقلا ‌می‌توانید آن را در برنامه غذایی خود قرار داده و از فوایدش برای سلامتی بدن بهره‌مند شوید.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
8 نمونه از مهم ترین خواص باقلا که کم تر کسی از آن مطلع است

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها