دسته کالاها
حقایقی جالب در مورد این که بره موم چیست و چه خواص درمانی خارق العاده ای دارد
فهرست این مطالب
بره موم چیست
اولین امتیاز

بره موم چیست؟

اگر نسبت به این که بره موم چیست اطلاعاتی را داشته باشید می‌توانید بهتر و آگاهانه‌‌تر نسبت به خرید و مصرف این ماده شگفت انگیز اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی که برای آشنایی بیش‌‌تر شما عزیزان با این ماده گیاهی مورد نیاز است را در اختیارتان قرار دهیم. بره موم یکی از فرآورده‌های زنبور عسل است که به عنوان یک دارو در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد. چون معده انسان توانایی هضم آن را به صورت خام ندارد، در گذشته استفاده خوراکی چندانی از آن نمی‌شده است.

به دلیل شناسایی خواص فوق العاده، توجه افراد به آن جلب شد و راه‌های فرآوری آن را کشف کردند. از این رو امروزه محصولات مختلفی از آن در بازار عرضه می‌شود. دو خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد میکروبی از بارزترین خواص این ماده هستند که انسان بر پایه همین خواصش با این ماده گیاهی آشنا شد. در ادامه این مقاله به بیان نحوه تولید، نحوه برداشت، کاربردهای مورد استفاده، ترکیبات موجود، خواص، موارد منع مصرف و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

تاریخچه بره موم چیست؟

ویژگی‌های بره موم چیست

با نگاهی بر گذشته متوجه خواهیم شد که از قرن‌ها قبل این ماده مورد توجه قرار گرفته است. مردم روم باستان و مصر جهت مومیایی کردن اجساد خود از آن استفاده می‌کردند. مهم‌‌ترین کاربرد بره موم در روم باستان به کار بردن آن در کم کردن التهابات و درمان زخم بوده است. یونانیان باستان معتقد بودند در صورتی که این ماده را بسوزانند منجر به خوشبختی خواهد شد و بیماری‌ها از بدن دور می‌شوند. از این رو به عنوان عود از آن استفاده می‌کردند.

ابوعلی سینا در کتاب خود آن را با نام موم سیاه بیان کرده و خواصی از آن را مطرح کرده است. دین یهود نیز به استفاده از آن جهت درمان برخی بیماری‌ها تاکید می‌کند.

نحوه تولید بره موم به چه صورت است؟

اگر بخواهیم بدانیم بره موم چیست و چگونه به وجود می‌آید باید گفت که یکی از مواد محبوب زنبورها صمغ درختان و شیره‌ای است که از آن تراوش می‌شود. در پای عقب زنبور، حفره‌ای معروف به سبد گرده وجود دارد. زنبور صمغ را جمع آوری کرده، در این حفره قرار می‌دهد و تا کندو آن را حمل می‌کند. هنگامی که به کندو وارد شد به کمک زنبورهای دیگر این صمغ از بدن او خارج می‌شود. زنبورها آنزیم‌های بدنشان را با این صمغ، عسل و موم مخلوط می‌کنند. ماده‌ای که از این طریق تولید می‌شود از نقش مهمی در کندو برخوردار است که به این ماده پر خاصیت بره موم گفته می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری بره موم چیست؟

بره موم از ترکیبات شیمیایی پیچیده‌ای برخوردار است. بسته به این که از چه درخت و گیاهی در تولید آن استفاده شده باشد به رنگ‌های سبز، قهوه‌ای تیره، قرمز و یا ترکیبی از این رنگ‌ها وجود دارد. نوع تازه و خام آن معطر بوده، طعم تلخ و گسی دارد و از بوی نامطبوعی برخوردار است. از لحاظ ظاهری به صورت تکه‌های قهوه‌ای رنگی است که فشرده شده باشد. همانند آدامس حالت چسبندگی دارد و در صورتی که برای چند دقیقه جویده شود موجب بی حس شدن دهان و لثه خواهد شد.

کاربرد بره موم در کندو

کاربرد بره موم چیست

بری آگاهی یافتن نسبت به این که بره موم چیست و چه کاربردی در کندو دارد باید بدانید این ماده بیش‌‌تر از آن که برای ما مهم باشد یکی از حیاتی‌‌ترین مواد کندو است. بره موم به پروپولیس (Propolis) که به معنای محافظ کندو بوده نیز شناخته می‌شود. زنبورها از این ماده استفاده‌های مختلفی در کندو می‌کنند که یکی از آن‌ها درزگیری است. پوشش داخلی کندو به وسیله این ماده پر می‌شود. زنبور‌ها تمامی شکاف‌ها و سوراخ‌های ریز را نیز با استفاده از این ماده پر می‌کنند. در حقیقت با عمل درزگیری، راه‌های نفوذ آلودگی‌ها و یا حشرات به کندو از بین خواهند رفت و پاکیزگی کندو حفظ خواهد شد. از این رو برخی از زنبورداران به نام چسب زنبور آن را نام می‌برند.

در صورتی که حشرات و یا آلودگی‌ها به کندو وارد شوند دومین کاربرد آن یعنی خاصیت ضدعفونی کنندگی مطرح خواهد شد. با ورود حشرات به کندو زنبورها آن را نیش می‌زنند تا کشته شود سپس با کمک بره موم آن را مومیایی کرده و از کندو خارج می‌کنند. محل‌هایی از کندو را نیز که دچار آلودگی شده است با کمک این ماده ضدعفونی خواهند کرد. این دو کاربرد یعنی خاصیت ضدعفونی کنندگی و درزگیری از بارزترین کاربرد‌های این محصول در کندو هستند.

نحوه برداشت بره موم به چه صورت است؟

زنبورها هنگامی که شکافی را داخل کندو مشاهده کنند به وسیله بره موم آن را پر خواهند کرد. در صورتی که بخواهیم بدانیم راه برداشت بره موم چیست باید گفت که زنبورداران از همین ویژگی غریزی این حشرات جهت برداشت این ماده استفاده می‌کنند. آن‌ها صفحه‌ای مملو از شکاف درون کندو قرار می‌دهند. پس از مدتی تمامی این شکاف‌ها با این ماده گیاهی پر شده و زنبور دار به آسانی قادر به برداشت آن خواهد بود.

این صفحه بایستی سریعا در فریزر قرار گیرد. چون از محیطی گرم و چسبنده به محیطی بسیار سرد انتقال پیدا می‌کند شکننده خواهد شد. حال به وسیله خم کردن صفحه و یا با کمک برس، مواد مورد نظر از صفحه جدا خواهد شد. امروزه رایج‌‌ترین راه جهت برداشت، استفاده کردن از همین روش است. راه‌های دیگری نیز جهت برداشت استفاده می‌شود که گاها راه‌های مبتکرانه‌ای هستند. در این بین دو روش از بقیه رایج‌‌تر هستند. این دو روش عبارتند از استفاده از تخت شیاردار و تله بره موم.

کاربردهای مورد استفاده بره موم چیست؟

امروزه راه‌های مختلفی جهت بهره‌مند شدن از فواید بی نظیر این ماده وجود دارد. تحقیقات و آزمایشات متعددی صورت گرفته و روش‌های جدیدی برای به کار بردن این محصول ارائه شده است.

مصرف موضعی

از متداول‌‌ترین روش‌های استفاده از این محصول به کاربردن آن در محصولات آرایشی و بهداشتی و مصرف موضعی است. به دلیل وجود خاصیت ضد میکروبی می‌توان از آن جهت حفظ سلامتی پوست بهره‌مند شد. به همین دلیل امروزه از آن در تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی جهت برطرف کردن قارچ، التهابات پوستی و از بین بردن لکه‌های پوستی استفاده فراوانی می‌شود.

در گذشته نیز آن را جهت جلوگیری از عفونت، کاهش درد و التهاب‌های زخم‌ها به فراوانی به کار می‌بردند. علاوه بر محصولات پوستی می‌توان از آن در تهیه و تولید انواع لوسیون‌ها و شامپو‌ها استفاده کرد. خاصیت ضدعفونی کنندگی این محصول باعث شده که صابون بره موم از محبوب‌‌ترین صابون‌های بهداشتی در بسیاری از نقاط دنیا محسوب شود.

جالب است بدانید که با رخ دادن بیماری کرونا برخی از تولید کنندگان به ساخت ضدعفونی کننده‌های حاوی بره موم اقدام کردند. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به تولید دهان شویه و خمیردندان جهت از بین بردن میکروب اشاره کرد. هم چنین به عنوان یکی از مواد نگهدارنده خوراکی‌های بسته بندی شده استفاده می‌شود.

مصرف خوراکی

نکته‌ای که باید حتما به آن توجه کرد این است که نوع خام را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد زیرا هضم آن بسیار سخت است و ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در صورتی که بخواهیم بدانیم شیوه مصرف خوراکی بره موم چیست باید گفت برای این که بتوان به صورت خوراکی از آن استفاده کرد به روش‌های گوناگونی فرآوری می‌شود تا هیچ گونه مشکلی برای دستگاه گوارش به وجود نیاورد و بتوان از خواص ارزشمند آن بهره‌مند شد. یکی از این روش‌‌های فرآوری، استخراج کردن عصاره بره موم است. در حالت کلی هنگامی که به صورت عصاره از آن استفاده می‌شود مواد غنی موجود در آن به میزان بیش‌‌تری جذب بدن خواهند شد.

ناگفته نماند که دستگاه‌های به خصوصی برای عصاره گیری نیاز است. عصاره گیری به روش استفاده از آب و استفاده از الکل صورت می‌گیرد که در هر دو روش بایستی از دستگاه‌های مخصوص استفاده شود. در صورتی که عصاره الکلی بره موم و عصاره آبی بره موم به شیوه بهداشتی و اصولی تولید شده باشند بهترین شیوه مصرف این ماده هستند. جهت فرآوری و تهیه محصولات خوراکی روش‌های دیگری نیز وجود دارند که عصاره، ماده اصلی در اکثر این محصولات است. از مهم‌‌ترین محصولاتی که با این ماده تولید می‌شوند مخلوط عسل و بره موم، کپسول بره موم و قرص بره موم هستند.

ترکیبات درون بره موم چیست؟

قبل از مصرف هر ماده که جنبه درمانی داشته باشد بهتر است اطلاعاتی را راجع به ترکیبات تشکیل دهنده آن کسب کنید. صمغ گیاهان و رزین، نیمی از مواد موجود در این محصول هستند. با این حال این درصد آن‌ها در هر محصولی متفاوت است ولی عموما کم‌‌تر از 50 درصد نیست. حدود 30 درصد از این ماده گیاهی را نیز موم فرا گرفته است. با این اوصاف تقریبا 80 درصد آن ماهیت گیاهی و موم دارد. حدود 10 درصد از این محصول شامل روغن‌های گیاهی و 5 درصد آن گرده گل و سایر موادی است که در کندو وجود دارد.

آزمایشات و آنالیزهایی که بر این محصول صورت گرفته نشان می‌دهند که فلاوونوئیدها و پلی فنول‌ها اثرات بی نظیر این ماده را به وجود آورده اند. ماهیت این محصول گیاهی بوده و به همین دلیل محصولاتی که از کندوهای مختلف برداشت می‌شود از ترکیبات گوناگونی برخوردارند. به همین دلیل در هنگام خرید حتما به منشأ گیاهی آن توجه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد در صورتی که از خواص آن بهره گرفته و قصد خرید مجدد را دارید بتوانید همان محصول قبل را خریداری کنید.

انواع بره موم چیست؟

به دلیل این که معده نمی‌تواند بره موم خام را هضم کند امروزه فرآوری شده آن مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در گذشته عموما جهت مصارف خوراکی از این ماده استفاده نمی‌کردند ولی اکنون با روش‌های مختف آن را برای استفاده خوراکی امکان‌پذیر کرده اند. فرآوری در دو روش کلی انجام می‌گیرد. این روش‌ها استفاده کردن از الکل و استفاده کردن از آب هستند که با استفاده از حلال‌های آب و یا الکل، مولکول‌های سنگینی که نمی‌توانند توسط معده هضم شوند شکسته خواهند شد.

بره موم الکلی

رایج‌‌ترین روش فرآوری، استفاده کردن از الکل است که به دو شیوه سنتی و مکانیزه انجام می‌شود.

فرآوری الکلی با استفاده از روش سنتی

در این روش الکل را با این ماده ترکیب کرده و بدین ترتیب مولکول‌های سنگین شکسته خواهند شد. حال آن را در فضای آزاد قرار می‌دهند تا در اصطلاح الکل بپرد. چون در محیط باز قرار دارد ممکن است گرد و غبار و یا سایر آلودگی‌ها به آن نفوذ کند و به همین دلیل استفاده کردن از روش‌های مکانیزه مدنظر قرار گرفته است.

فرآوری الکلی با استفاده از روش مکانیزه

در این روش از طریق یک دستگاه، الکل و بره موم با یک دیگر ترکیب شده و پس از شکسته شدن مولکول‌ها داخل دستگاه، الکل را از آن جدا می‌کنند. از مزیت‌های این روش می‌توان بهداشتی بودن، جداسازی کامل الکل و جلوگیری از هدر رفتن الکل را نام برد.

بره موم آبی

برای پاسخ به این پرسش که فرآوری آبی بره موم چیست و چگونه انجام می‌شود باید گفت که این روش در ایران به این صورت انجام می‌گیرد که به شیوه‌ای سنتی آب را با این ماده گیاهی مخلوط کرده و سپس عصاره آن گرفته می‌شود. در سایر نقاط دنیا از سانتریفیوژهایی که بر پایه آب هستند جهت شکسته شدن مولکول‌های سنگین استفاده می‌شود. بره موم آبی از فواید درمانی بی نظیری به خصوص برای معالجه سرطان برخوردار است. به همین دلیل تحقیقات وسیع‌‌تر بر روی این فرآورده آبی هم چنان ادامه دارد و توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است.

خاصیت‌های بره موم چیست؟

خواص بره موم چیست

فواید درمانی این ماده گیاهی از روزگاران گذشته مورد توجه بوده است. با این وجود در سال‌های اخیر با پیشرفت علم خواص جدیدی از این محصول شناسایی شده که در این جا به چند نمونه از آن اشاره کوتاهی خواهیم کرد.

 • کمک به نابودسازی ویروس و باکتری
 • منبع غنی از آنتی اکسیدان
 • جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی و کمک به درمان آن
 • کنترل دیابت
 • جلوگیری از رشد و گسترش بیماری‌ها از طریق مقابله کردن با قارچ‌ها و مخمرهای عفونی
 • درمان بیماری فشار خون
 • بهبود دردهای مفصلی و به ویژه رماتیسم با کمک خاصیت ضد التهاب بودن خود
 • درمان بیماری‌های آلرژیک
 • سلامت پوست و تحریک کلاژن سازی
 • بهبود زخمهای معده و اثنی عشر
 • درمان کولیت روده
 • تقویت استخوان‌ها
 • کمک به حفظ سلامت دهان و دندان
 • درمان مشکلات مربوط به رحم
 • بهبود مشکلات ریوی
 • درمان کبد چرب
 • تقویت سیستم ایمنی بدن

این‌ها تنها برخی از خواص ارزشمند بره موم بودند. تحقیقات بر روی این ماده ارزشمند هم چنان ادامه دارد. مسلما در سال‌های آینده خواص بی شمار دیگری برای آن یافت خواهد شد و توجه مردم را به خود جلب خواهد کرد.

عوارض جانبی مصرف بره موم چیست؟

ممکن است مصرف این ماده گیاهی برای برخی از افراد ممنوع باشد و یا عوارض بسیار خفیفی را ایجاد کند. کسانی که با مصرف آن دچار عوارض جانبی می‌شوند غالبا افرادی هستند که برای مصرف کردن عسل محدودیت دارند. اما در حالت کلی مصرف بره موم خام به هیچ افرادی توصیه نمی‌شود. گروه‌های زیر با خوردن محصول فرآوری شده هم ممکن است دچار عوارض حادی شوند:

 • کودکان کم‌‌تر از 2 سال
 • خانم‌های باردار و مادران شیرده(مصرف حتما تحت نظر پزشک صورت گیرد)
 • افرادی که با مصرف عسل و یا سایر فرآورده‌های آن دچار حساسیت می‌شوند
 • افرادی که مشکلات شدید گوارشی دارند(مصرف حتما تحت نظر پزشک صورت گیرد)

عوارض جانبی به خصوصی برای سایر اشخاصی که آن را مصرف کردند ثبت نشده است. با این وجود بعضی افراد ممکن است با مصرف آن دچار یبوست شوند. این گونه افراد بایستی از ملین‌هایی نظیر خاکشیر در کنار آن استفاده کنند. مشکل دیگری که ممکن است برخی افراد با آن مواجه شوند به وجود آمدن گرما در بدن است. احتمال دارد حرارت بدن افراد گرم مزاج با خوردن آن بالا رود. از این رو به این افراد توصیه می‌شود که در کنار آن از خنک کننده‌هایی هم چون عرق کاسنی و خاکشیر استفاده کنند.

نحوه مصرف بره موم

با توجه به کاربرد مورد استفاده و یا بیماری که می‌خواهیم آن را درمان کنیم نوع بره مومی که برای مصرف مناسب است تعیین می‌شود. برخی از انواعی که در بازار عرضه می‌شود در زیر آمده است:

 • خام (کاربرد برای مصارف غیر خوراکی)
 • عصاره آبی یا الکل
 • اسپری
 • کپسول
 • شربت
 • کرم، پماد، لوسیون و ژل
 • شامپو
 • خمیر دندان
 • پودر خشک
 • قرص
 • ترکیب با عسل
 • ضد عفونی کننده
 • صابون

برخی از این محصولات در ایران بسیار کمیاب هستند از این رو می‌توان با خرید عصاره بره موم این محصولات را به صورت طبیعی در خانه تهیه کرد و با اطمینان کامل مصرف نمود. نکته دیگری که اهمیت بسیاری دارد تداوم در مصرف است. برای بهره‌مند شدن از خواص این محصول بایستی آن را به صورت مداوم مصرف کرد. به دلیل این که اثر آن در بلند مدت مشخص می‌شود، باید برای درمان بیماری‌های خاص نظیر سرطان و کولیت بیش از یک سال آن را مصرف کرد. با مصرف آن احتمال دارد در ابتدا هیچ اثری از خواص آن را مشاهده نکنید ولی در صورت ادامه دادن مصرف، بدون شک اثرات معجزه آسای آن را خواهید دید.

سوالی که در ذهن شما مطرح می‌شود این است که دوز مصرفی بره موم چیست؟ در پاسخ به آن باید گفت که میزان دوز مصرفی باید با نظر پزشک مشخص شود. پزشک با در نظر گرفتن بیماری و یا کاربرد مد نظر میزان مصرف آن را مشخص خواهد کرد.

سخن آخر

در این متن سعی کردیم به این پرسش‌ها که بره موم چیست، کاربردهای آن در زندگی به چه صورت است و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد پاسخ دهیم. این محصول پرخاصیت  یکی از فرآورده‌های زنبور عسل بوده و از فواید درمانی زیادی برخوردار است که برخی از آن کشف شده‌اند و مطالعات بیش‌‌تری جهت شناسایی خواص دیگر هم چنان ادامه دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد در آینده درمان برخی از بیماری‌های لاعلاج، ممکن است از طریق بره موم امکان پذیر شود. نکته‌ای که در مصرف باید رعایت شود این است که اثرات مصرف آن دیر نشان داده می‌شود از این رو باید تداوم در مصرف را رعایت کرد.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
حقایقی جالب در مورد این که بره موم چیست و چه خواص درمانی خارق العاده ای دارد

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها