دسته کالاها
فهرست این مطالب
آشنایی با انواع گندم
اولین امتیاز

از گندم می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین غلات جهان نام برد. در ادامه قصد داریم این گیاه را بشناسیم و آشنایی با انواع گندم را توضیح دهیم. از حفاری‌های به عمل آمده در باستان شناسی چنین برداشت می‌شود که منشأ اولیه کشت این گیاه از سوریه و فلسطین به مصر و شمال بین النهرین و از آنجا به ایران راه یافت. آبرای اولین بار کشت گندم و جو در ایران رایج شد. این گیاه به دو گونه وحشی و اهلی وجود دارد و از گیاهان گلدار تک لپه‌ای یک ساله و از تیره گندمیان و از جنس تریتیکوم است.

بیش از سه هزار گونه از آن تا کنون شناخته شده که در این میان حدود 10 گونه به طور کامل شناسایی شده و از بین آن‌ها سه گونه در تجارت بین الملل دارای اهمیت بیشتری هستند. آسیاب داران از گونه تریتیکوم این محصول جهت تولید آرد مناسب برای تولید نان استفاده می‌کنند.

مواد تشکیل دهنده یک دانه از این محصول: منبعی غنی از کربوهیدرات‌ها، 60 تا 70 درصد نشاسته، 2 تا 5.1 درصد چربی،7  تا 18 درصد پروتئین، 2 تا 5.2 درصد سلولز (فیبر خام) و مابقی ترکیبی از رطوبت و مواد کانی است. از این نظر که این گیاه، گیاهی استراتژیک است پس در وسعت زیاد در ایران کشت می‌شود.

با توجه به اینکه قوت غالب اکثر مردم جهان گندم به شمار می‌آید، در حال حاضر بیش‌ترین مساحت زیر کشت زمین‌های کشاورزی در دنیا را به خود اختصاص داده است. در این گیاه پروتئینی به نام گلوتن وجود دارد که باعث چسبندگی خمیر می‌شود. رنگ آن در طیفی از نخودی یا بژ (سفید) تا قرمز قهوه‌ای (سرخ) قرار دارد.

انواع گندم

آشنایی با انواع گندم تجاری

برای آشنایی با انواع گندم، باید نکات زیر را با دقت بخوانید. از ابتدا این محصولات به دو گونه وحشی و اهلی موجود بوده است. از نظر تجاری به سه گونه نرم، نیمه سخت و سخت دسته بندی می‌شوند. از نظر جنبه‌های صنعتی و تناسب آن برای تولید آرد‌های مختلف و همچنین شرایط کاشت و ویژگی‌های فیزیکی، این دانه های طلایی به پنج دسته تقسیم می‌شود:

 1. سخت قرمز بهاره: از 9 تا 13 درصد پروتئین دارد و برای تولید نان‌های مختلف استفاده می‌شود.
 2. نرم قرمز بهاره: مورد استفاده در کیک و شیرینی و کلوچه پزی
 3. دوروم و دوروم قرمز: حدود 15 درصد پروتئین دارد و برای تولید ماکارونی کاربرد دارد و عموما در مناطق کم باران به کشت می‌رسد چون در برابر خشکی و بیماری‌ها از نوع سخت قرمز بهاری مقاومت بیشتری دارد.
 4. سخت قرمز زمستانه: مناسب جهت تولید نان و دارای 12 تا 14 درصد پروتئین است.
 5. نرم قرمز زمستانه: در تولید کیک و بیسکویت به کار می‌رود.
 6. سفید سخت: مورد استفاده در تولید فرآورده‌های قنادی
 7. سفید نرم: می‌تواند پاییزه یا بهاره باشد و مناسب جهت کیک و کلوچه و شیرینی
 8. بدون رده: هر گندمی به غیر از سفید یا قرمز
 9. مخلوط: تهیه شده از مجموع چند رده مختلف از این محصول

باید توجه داشت که برای تولید آرد مناسب هیچ وقت از یک نوع از این گیاه استفاده نمی‌شود و انواع گوناگون آن با اندازه و نسبت‌های مشخص مخلوط می‌گردد. در اینجا آشنایی با انواع گندم به کار می‌آید. عموما انواع قرمز سخت‌تر و انواع سفید نرم‌تر هستند. نوع قرمز گران قیمت‌تر و با کیفیت‌تر از نظر کیفیت و کمیت پروتئین آن نسبت به نوع سفید است. با توجه به تنوع اقلیمی در ایران، چهار اقلیم زراعی آبی برای زراعت غلات و به خصوص این غله وجود دارد:

 • گرم و خشک جنوب: هرمزگان، خوزستان و قسمت‌های جنوبی استان فارس، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و بخش‌هایی از خراسان جنوبی
 • گرم و مرطوب سواحل خزری: گلستان، گیلان، مازندران و قسمت‌هایی از اردبیل
 • سرد و کوهستانی: کردستان، چهار محال و بختیاری، همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و قسمت‌هایی از استان‌های اصفهان، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویر احمد
 • معتدل فلات مرکزی: تهران، یزد، اصفهان و بخش‌هایی از استان‌های کرمان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، فارس و لرستان

آشنایی با انواع گندم از نظر نوع کشت

آشنایی با انواع گندم از نظر کشت

در واقع از نظر نوع کشت، این محصول به دو دسته بهاره و پاییزه تقسیم بندی می‌شوند. این دو نوع محصول در دو زمان مختلف در سال به کشت می‌رسد. اگر تا به حال به دانه این خوشه های طلایی توجه کرده باشید، حتما متوجه شیاری در طول دانه شده‌اید. در انواع بهاره عمق این شیار کم و در انواع پاییزه عمق آن زیاد است. همچنین طرفین این شیار در نوع پاییزه آن گوشه دار و در نوع بهاره به صورت گرد دیده می‌شود.

گندم بهاره

همان طور که از نام آن پیداست این نوع در اوایل بهار زمانی که دمای خاک به یک درجه سانتی گراد بالای صفر برسد، کاشته می‌شود. پس از اینکه جوانه زد در بهار و اوایل تابستان رشد کرده و در اواخر تابستان برداشت می‌شود. بنا به شرایط آب و هوایی می‌توان زودتر از موعد مقرر بذر را کاشت. در این صورت دوره رشد طولانی‌تر و میزان محصول دهی بیش‌تر می‌شود.

گندم پاییزه

این نوع محصول بیش‌تر در نیم کره شمالی کشت می‌شود. این محصول هم همان طور که مشخص است در فصل پاییز زمانی درجه خاک کمتر از 13 درجه باشد کاشته می‌شود. بذر این گیاه پس از جوانه زدن، به صورت گیاه جوان کوچکی در زمستان باقی می‌ماند و با شروع فصل بهار رشد خود را آغاز می‌کند.

برای این که این نوع گیاه به مرحله گل دادن برسد، زمان طولانی باید در معرض هوای سرد قرار بگیرد. اگر این نوع غله در بهار کاشته شود، چون دوره سرما را سپری نمی‌کند گل آذین خوبی نمی‌تواند تشکیل دهد. ریشه‌های این محصول نسبت به نوع بهاره آن ریشه‌های پرپشت و عمیق‌تری دارد. یعنی در عمق دویست سانتی متری خاک نفوذ می‌کند. این امر نشان دهنده آن است که این نوع پاییزه برای رشد به فصل بیش‌تر و طولانی‌تری نیاز دارد.

از انواع نرم بهاره یا پاییزه در صنایع شیرینی و کیک پزی و از انواع سخت پاییزه و بهاره در نانوایی استفاده بیشتری می‌شود. باید دانست که از این محصول در صنایع مختلف از جمله صنایع زیر استفاده می‌شود:

 • تهیه نان، شیرینی، پاستا، ماکارونی، کیک، بیسکویت و …
 • چسب سازی و کاغذ سازی
 • تهیه پودر لباسشویی
 • از کاه و سبوس آن به عنوان خوراک دام

لازم است بدانید برای تهیه سوپ از بلغور گندم (گندم پوست کنده نیم کوب) یا پرک شده جهت آسانی در پخت می‌توان استفاده کرد. همچنین برای تهیه حلیم از گندم پوست کنده استفاده می‌شود.

موضوع آشنایی با انواع گندم

سخن آخر

در موضوع آشنایی با انواع گندم سعی کردیم شما را با این محصول و انواع آن آشنا کنیم. زمان برداشت این محصول تابع عواملی مثل دمای هوا، بارندگی، رسیدن دانه و رطوبت نسبی است و از اوایل بهار آغاز شده و تا اواخر تابستان ادامه دارد. در سراسر جهان از وسایل مکانیکی مخصوصی برای برداشت آن استفاده می‌شود. اما در بعضی مناطق هنوز روش‌های سنتی نیز به کار می‌رود که بسیار پر هزینه و کند است.

حتما متوجه شدید که این غله جزء غلات بسیار با ارزش و کاربردی در دنیا محسوب می‌شود. پس امیدواریم بدانید برای تولید این محصول پر ارزش چقدر زحمت کشیده می‌شود. کافی است با شناخت و آشنایی با انواع گندم، بتوانیم مدیریتی خاص در مصرف آن انجام دهیم. شما عزیزان می‌توانید بهترین نوع از گندم های پوست کنده و بلغور شده را از فروشگاه باطنی مارکت خریداری نمایید.

امتیاز به کالا
دیدگاه کاربران
آشنایی با انواع گندم

ثبت دیدیگاه به معنی موافقت با قوانین انتشار باطنی مارکت است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها